10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10.12.2020
513
A+
A-
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü neden kutlanmaktadır ve amacı nedir? 

Madde 3 – Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bir araya gelen devletler, insan haklarını güvence altına almaya karar verdi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Beyannamesi, Haziran 1948’de bu karar üzerine hazırlandı. 10 Aralık 1948 yılında ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun kararıyla kabul edildi. Böylece her yıl 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

Bugünün amacı din, dil, ırk, cinsiyet, siyasi görüş ve diğer farklılık yaşatacak durumların ortadan kalkmasını sağlamak ve bunun üzerine farkındalık yaratmak. Bu bakımdan İnsan Hakları Beyannamesi 500’den fazla dile çevrilmiştir ve dünyanın en çok çevrilen belgesi unvanını almıştır.

İnsan Hakları Beyannamesi dünyanın değişik yerlerinden farklı kimliklerdeki insanlar tarafından hazırlanmıştır. Amaç herkesi kapsamak  ve ortak insanlık onuruna yakışır bir standart oluşturmaktır. 1948 yılında ortaya konulmasına rağmen ortaya konan düşünceler hala geçerliliğini korumaktadır. Çünkü amacı bireylerarası eşitliği ve adaleti sağlayıp insanlık onurunu korumaktır.

Beyanname metni için : http://www.unicankara.org.tr/doc_pdf/h_rigths_turkce.pdf

https://www.tbmm.gov.tr/komisyon/insanhaklari/pdf01/203-208.pdf

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.