13 Ekim Ankara’nın Başkent Oluşu

12.10.2019
274
A+
A-
13 Ekim Ankara’nın Başkent Oluşu

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal, yurdu kurtarmak için çıktığı yolda birçok Anadolu şehri gezdi. Buralardan 27 Aralık 1919’da Temsil Heyeti ile beraber Ankara’ya gelen Mustafa Kemal, büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılandı. Bu durum Atatürk’ü ve heyettekileri çok memnun etti.  İlerleyen zamanlarda Lozan Anlaşması ile birlikte 1923 yılında İstanbul’un işgalden kurtulmasıyla hükümetin nerede kurulacağı, ülkenin başkentinin neresi olacağı tartışmalarına başlandı. Bugüne kadar Osmanlı’nın başkenti İstanbul olmuş ve Anadolu şehirleri başkent olarak düşünülmemişti. Bu sebeple de  İstanbul’un işgalden kurtulmasıyla gene hükümet merkezinin İstanbul olması yönünde sesler yükselmeye başlamıştı. Fakat İsmet İnönü, bu duruma son vermek amacıyla dört milletvekili arkadaşıyla beraber Ankara’nın başkent olmasına ilişkin öneriyi TBMM’ye sundu. Kanun teklifi “Türkiye Devleti’nin başkenti Ankara’dır.” şeklinde kabul edildi. 13 Ekim 1923 yılında kanunun yürürlüğe girmesiyle Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olarak ilan edilmiş oldu.

27 Aralık 1919’da Temsil Heyeti’nin Ankara’ya gelmesinden 13 Ekim 1923 Ankara’nın başkent ilan edilmesine kadar geçen süreçte Ankara birçok tarihi olaya şahitlik etti. İnönü’den Büyük Taarruz’a Kurtuluş Savaşı mücadelesine, TBMM’nin açılmasından Cumhuriyetin ilanına kadar yeni bir devletin temellerinin atılmasına yakından şahit oldu. Bu süreçte Ankara halkı her zaman fedakarlık, cesaret ve coşkuyla Mustafa Kemal’in ve yeniliklerinin yanında yer aldı.

Ankara’nın coğrafi olarak da bulunduğu konum başkent olmasında önemli bir etken oldu. İstanbul ve Batı Cephesine yakınlığı savaş sürecinde bir avantajdı. Haberleşmenin sağlanması, korunaklı bir bölge olması ve halkının ev sahipliği sayesinde yeni kurulan devlet için korunaklı bir liman olan Ankara, savaş sonrasında bu kadar tarihi olaya şahitlik etmesinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilirken tereddüt edilmeden meclis tarafından da kabul edildi.

Mustafa Kemal, Ankara ile ilgili olarak izlenimlerini Nutuk’ta belirtirken ilk geldiğinde Ankara Dikmen’de savaş araç gereçleriyle kuşanmış gençlerin ve halkın onları coşkuyla karşıladığından ve  “Vatanı ve milleti düşmandan kurtarmak için hepimiz ölmeye hazırız, emrinizi bekliyoruz” dediklerinden bahsediyor. Bu durum onda derin izler bırakmış, Ankara ve Ankaralılarla derin bir bağ kurmasını sağlamıştır. Yaşarken de vefatıyla da Ankara’dan kopmamıştır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.