2019-2020 BİLSEM Takvimi Açıklandı!

2019-2020 BİLSEM Takvimi Açıklandı!
BİLSEM Nedir?

Bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM), örgün eğitime devam eden öğrenciler arasından, özel yetenekli olanları belirleyerek bu yeteneklerini geliştirmelerine imkan sağlayan özel eğitim kurumlarıdır. BİLSEM, öğrencilerin okul dışındaki zamanlarını değerlendirebilecekleri yerler olup ücretsiz eğitim veren kurumlardır. BİLSEM’de eğitim hakkı kazanan öğrenciler ortaöğretim sürelerinin sonuna kadar bu haktan yararlanabilmektedirler.

Öğrenciler BİLSEM’e; genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik alanındaki yeteneklerine göre değerlendirilerek alınmaktadırlar. Genel zihinsel yetenek alanında; sorulan sorulara hızlı ve doğru cevap verebilen, öğrenmeye açık ve yeni bir şey öğrenirken sorular sorabilen öğrenciler tanılanmaktadır. Görsel sanatlarla ilgili yetenek alanında; geniş bir hayal gücüne sahip, resimleri, nesneleri ve ortamları farklı bakış açısıyla algılayabilen ve özgün tasarımlar üretecek potansiyele sahip öğrenciler değerlendirilmektedir. Müzik yetenek alanında ise müziğe dair olan şeyleri üst düzeyde algılayabilen ve yansıtabilen öğrenciler ele alınmaktadır.

Üç farklı alanda özel yetenekli öğrencilerin kendilerini geliştirebilmeleri ve topluma katkıda bulunabilmeleri için oluşturulan BİLSEM, 81 ilde hizmet vermektedir. Seçilecek öğrenciler 1,2 ve 3. sınıf düzeylerinde öğrenciler olup sınıf öğretmenleri tarafından yeteneklerine göre belirlenmektedir. Bu belirlenen adaylar arasından, tanılama ve değerlendirme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

BİLSEM’de Neler Yapılıyor?

TÜBİTAK projeleri, e-twinning  projeleri, Erasmus, Ka1 ve Ka2 projeleri, bilimsel konferans ve toplantılar, arkeoloji, yaratıcı yazarlık, güzel sanatlar, edebiyat, drama, yazılım, yabancı dil, liderlik, mekatronik, astronomi ve uzay bilimleri, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji, havacılık, akıl ve zeka oyunları, düşünce eğitimi, şehir kültürü vb. konularda eğitim programları, gezi ve gözlem faaliyetleri, doğa zekasını geliştirmeye yönelik faaliyetler ve medya okuryazarlığı çalışmaları, makale, şiir ve deneme yarışmaları, ulusal resim yarışmaları, sergiler ve konserler.

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu, MEB tarafından yayınlandı.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.