2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Yarıyıl Tatili Bitiyor!

31.01.2020
558
A+
A-
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Yarıyıl Tatili Bitiyor!

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Yarıyıl Tatili Bitiyor! 

15 tatil ne zaman bitiyor? Okullar ne zaman açılıyor? 2. dönem ara tatil ne zaman? Hangi illerde tatil uzatıldı? 2. dönem için nasıl bir yol izlemeliyiz? Nasıl ders planı yapmamız gerekiyor?
Bu soruların yanıtlarını merak edenler yazımızı okumaya devam etmeliler!

Yarıyıl Tatili Ne Zaman Bitiyor?

17 Ocak 2020 Cuma günü öğrencilere karnelerin verilmesiyle 15 tatil başlamış oldu. Yarıyıl tatilinin bitmesine günler kala da öğrenciler ve veliler okulların açılış tarihini öğrenmek için araştırmalar yapmaya başladı.

Yayımlanan 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı MEB takvimine göre sömestir tatili, 3 Şubat Pazartesi günü, ders zilinin çalmasıyla sona eriyor. Pazartesi günü, okula başlayacak öğrencilerin bir sonraki tatilleri ise yeni uygulamaya konulan ara tatil döneminde gerçekleşecek. 2. dönem ara tatili, 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacak. Ara tatillerin ilki 1. dönem Kasım ayında gerçekleştirilmişti.

Hangi İllerde Yarıyıl Tatili Uzatıldı?

Ülkemizde yaşanan depremlerden dolayı öğrenciler ve veliler okulların ne zaman açılacağı ile ilgili bilgi edinmeye çalışmaktadırlar.

Depremden en çok etkilenen ilimiz Elazığ’da okullar bir hafta daha geç, yani 10 Şubat Pazartesi günü açılacak. Üniversiteler ise 17 Şubat Pazartesi günü eğitime başlayacak.

Depremden etkilenen bir diğer ilimiz Malatya’da; Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde de okullar 10 Şubat Pazartesi günü açılacak.

Daha Başarılı Bir Dönem İçin Ne Yapılabilir?

Hafta sonları ile 16 gün süren yarıyıl tatilinin ardından 2. döneme başlarken öğrencilere bazı tavsiyelerde bulunacağız. Daha başarılı bir dönem geçirebilmek için nasıl plan yapmalıyız?

Öncelikle bu tatil sürecinde yer yer dinlenip yer yer eksik olduğunuz derslere çalıştığınızı umut ediyoruz. Döneme başlarken; ilk dönemde neler yaptığınızı, hangi derslerde daha başarılı, hangisinde eksiğiniz olduğunu düşünüp gözden geçirin. Yapmış olduğunuz tespitlerden yola çıkarak bu dönem hangi dersin üzerine düşmeniz gerektiğine karar verin.

Döneme başlamadan önce güzel bir program yapın. Hangi saatlerde okulda oluyorsunuz, yol ve yemek ne kadar vaktinizi alıyor? Bunun dışında kendinize ne kadar boş vakit ayırmalısınız? Bu süreleri çıktıktan sonra kalan süre sizin ders çalışma saatiniz olacaktır. Program yaparken illa saat aralıkları vermek zorunda değilsiniz. Bir örnek verecek olursak:

Bir gün 24 saat = 7,5 saat uyku + 6-7 saat okul + 1 saat yol + 1,5 saat gün içindeki yemek aralarınız + 1 saat dinlenme + 1 saat yapmak istediğiniz bir etkinlik ya da ekstradan çıkan bir şeye vakit ayırmanız gerekirse = 18-19 saatiniz bu bahsettiğimiz şeylere harcanmış oluyor.
Size de ders çalışmanız için 5-6 saatlik bir süre kalıyor. Kalan bu vakitte güzel bir plan yaparak okulda öğrendiklerinizi tekrar edebilir, eksik olduğunuz derslere çalışabilirsiniz. Böylece 2. döneminiz daha verimli ve daha başarılı geçecektir.

Hepinize güzel bir dönem diliyoruz! 🙂

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.