2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ MASRAFLARI AİLELERİ NE KADAR ZORLAYACAK?

09.09.2019
219
A+
A-
2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ MASRAFLARI AİLELERİ NE KADAR ZORLAYACAK?

9 Eylül 2019 Pazartesi itibariyle okulların ders zili çaldı. Öğrenciler yeni eğitim-öğretim yılının heyecanını yaşarken aileler de masrafların ceplerini ne kadar yakacağı ile ilgili endişeyle beklemeye başladılar.

Okula Merhaba Masrafı

Eğitim-İş’in raporuna göre ilkokul birinci sınıfa başlayan bir öğrencinin masrafı 1.813 TL, liseye yeni başlayan bir öğrencinin masrafı ise 2.144 TL olarak belirlendi.

Eğitim-İş, bu rakamlara göre okula başlangıç giderlerinde bütün eğitim kademelerindeki yıllık ortalama artışın %14,93 olduğunu belirtti.

Eğitim-Bir-Sen sendikası ise okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretimin sonuna kadar bir öğrenci için bir ailenin yaptığı aylık ortalama masrafın 251 TL olduğunu hesapladı.

Çocukların yeni eğitim öğretim yılındaki masrafları şöyle:

  • Okul öncesi eğitimde başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1.198 TL
  • İlkokul 1. sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1.813 TL
  • Ortaokula başlayan öğrencinin başlangıç gideri 1.991 TL
  • Liseye başlayan öğrencinin başlangıç gideri 2.144 TL

Eğitim-İş rakamlara göre okul başlangıç giderlerinde bütün eğitim kademelerindeki yıllık ortalama artışın %14,93 olduğunu belirtti.

Kantin ve Yemek Masrafları

Sendikanın hesaplamalarına göre kantin ve yemekhaneye ayrılan para ile bu harcama okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 440 TL, ortaöğretimde ortalama 509 TL’ye çıkıyor.

Ulaşım Masrafları

Eğitim masrafları içerisine ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için ödenen servis ücretleri eklendiğinde, okul öncesi ve ilköğretimde ortalama maliyet 440 TL’den 704 TL’ye, ortaöğretimde ise 509 TL’den 763 TL’ye yükseliyor.

Kırtasiye Masrafları

Kağıt üretiminin durma noktasına gelmesi defter ve kitap fiyatlarının artmasına sebep oldu. Döviz fiyatlarındaki artışında eklenmesiyle kırtasiye masrafları %60’a kadar çıktı.

Okul Kıyafetleri

Kıyafetlerin yapımında kullanılan ham maddeye gelen zamlardan dolayı %15 zamlanan okul kıyafetleri ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde farklılık gösteriyor. Devlet okullarına göre özel okullardaki fiyatlar velilerin cebini yakacağa benziyor.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.