2019-Adalet Bakanlığı Sınav Başvuruları Başladı

2019-Adalet Bakanlığı Sınav Başvuruları Başladı

2019-Adli Yargı, 2019-Adli Yargı-Avukatlık, 2019-İdari Yargı Sınavları 29 Aralık 2019 tarihinde Ankara’da iki oturum halinde yapılacak. Adaylar sınav için 31 Ekim-7 Kasım 2019 tarihleri arasında başvurularını https://ais.osym.gov.tr/ adresinden bireysel olarak veya ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile başvuruda bulunabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adaylar ise başvuru işlemlerini bir başvuru merkezinden yapmalıdırlar.

Sınava Kimler Başvurabilir?

2019-Adli Yargı Sınavına; T.C. vatandaşı olan, yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olanlar, Hukuk Fakültesi mezunu adaylar ile yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olanlar başvurabilecektir.

2019-Adli Yargı-Avukat Sınavına; T.C. vatandaşı olan, Hukuk Fakültesi mezunu olup yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 45 yaşını doldurmamış olanlar başvurabilecektir. Yabancı bir hukuk fakültesini bitirenlerden Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olanlar da sınava başvurabilirler.

2019-İdari Yargı Sınavına; T.C. vatandaşı olan, yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olanlar, Hukuk Fakültesi veya Hukuk Bilgisine programlarında yeterince yer veren Siyasal Bilgiler, İdari Bilimler, İktisat ve Maliye alanlarından en az dört yıllık yükseköğrenim mezunu adaylar başvurabilecektir. Yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olanlar ile Hukuk Fakültesi dışında hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idarî bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olanlar da sınava başvurabilirler.

Sınav Ücreti Ne Kadar?

Adaylar başvuru işlemlerini ÖSYM başvuru merkezlerinde ya da bireysel olarak internetten hallettikten sonra son adım olarak sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlamalılar. Sınav ücreti bir sınava katılacak adaylar için 216 TL, iki sınava katılacak adaylar için 324 TL, üç sınava katılan adaylar için ise 432 TL’dir. Sınav ücreti, 31 Ekim-8 Kasım 2019 tarihleri arasında ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ÖSYM adına yatırılacak. Sınav ücretini belirtilen süre içinde yatırmayan adayların başvuruları iptal edilecektir. Geç başvuru gününde başvuru yapan adayların sınav ücreti; bir sınava katılan adaylar için 324 TL, iki sınava katılan adaylar için 486 TL, üç sınava katılan adaylar için 648 TL’dir. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, aynı gün saat 23.59’a kadar ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır. Bankalardan sınav ücreti yatırılamaz.

 

Daha detaylı bilgi için https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/ADBAK/kilavuz31102019.pdf adresinden kılavuzu inceleyebilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.