2020-ALES/1 Başvuruları Başlıyor!

13.03.2020
285
A+
A-
2020-ALES/1 Başvuruları Başlıyor!

2020 ALES Başvurusu Ne Zaman?

3 Mayıs 2020 tarihinde yapılacak olan 2020-ALES/1 sınavının başvuruları bugün itibariyle başlıyor.  2020 ALES başvuruları 13-23 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak.

ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • ÖSYM’de aday işlemleri için kaydı ve fotoğrafı bulunmayan adayların başvurularını ÖSYM’nin belirlediği merkezlerde yapmaları gerekmektedir. Bu merkezleri http://www.osym.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.
 • Kaydı ve fotoğrafı bulunan adaylar ise başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr/ adresinden ya da istedikleri bir başvuru merkezinden yapabilirler.
 • ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ adresinden ilana tıklayarak T.C. Kimlik numaraları ve aday işlemleri şifreleri ile giriş yapmalılar.
 • Karşılarına çıkan bilgilerin doğruluğunu kontrol edip gerekli bilgileri girmeliler.
 • Daha sonra adaylar sınav ücretini yatırarak sınav başvurularını tamamlamalıdır. Ödeme yapmayan adayların sınav başvuruları geçersiz sayılmaktadır.
 • Adayların ödemesi gereken ALES başvuru ücreti 130 TL olup ister ÖSYM’nin kılavuzda belirttiği anlaşmalı bankalardan ister ÖSYM’nin Kartlı Ödeme Sistemini kullanarak, T.C. kimlik numarası belirtilerek kredi kartı/banka kartı ile gerekli işlemi gerçekleştirebilirler.
 • Adaylar ödeme işlemlerini de yaptıktan sonra ÖSYM’nin sayfasından başvuru belgelerinin çıktısını almaları gerekmektedir. Daha sonra oluşabilecek bir aksilikte kanıt olarak kullanabilmeleri için bu tavsiye ediliyor.
  • 13-23 Mart 2020 tarihleri arasında başvurularını gerçekleştiremeyen adaylar için ALES 2020 geç başvuru günü 1 Nisan 2020 tarihi olarak belirlenmiş olup en geç saat 23.59’a kadar adayların başvuru işlemlerini gerçekleştirip sınav ücretini de yatırması gerekmektedir. Geç başvuru gününde işlemlerini gerçekleştirecek olanlar için sınav ücreti 195 TL olarak belirlenmiştir. Geç başvuru gününde adayların bankalardan ücret ödemesi kabul edilmemektir.

ALES Sınavına Kimler Başvurabilir?

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanmak isteyenler; ülkemizde ve yurt dışında lisansüstü eğitime başvurmak isteyen adayların girmesi gereken bir sınavdır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Sevda dedi ki:

  Ösym sitesinden başvuru çıktısını çıkartmak çok mantıklı. Ne olur ne olmaz başvuru belgesini elde tutmak lazım👍🏻