2019-ALES/3 BAŞVURUSU BAŞLIYOR

17.09.2019
167
A+
A-
2019-ALES/3 BAŞVURUSU BAŞLIYOR

17 Kasım 2019 tarihinde yapılacak olan yılın son ALES’inin başvuruları başlıyor. Sınav başvuruları 17-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak. Sınava girecek adayların izlemesi gereken adımlar:

  • ÖSYM’de aday işlemleri için kaydı ve fotoğrafı bulunmayan adayların başvurularını ÖSYM’nin belirlediği merkezlerde yapmaları gerekmektedir. Bu merkezleri http://www.osym.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.
  • Kaydı ve fotoğrafı bulunan adaylar ise başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr/ adresinden ya da istedikleri bir başvuru merkezinden yapabilirler.
  • ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ adresinden ilana tıklayarak T.C. Kimlik numaraları ve aday işlemleri şifreleri ile giriş yapmalılar.
  • Karşılarına çıkan bilgilerin doğruluğunu kontrol edip gerekli bilgileri de girmeleri gerekmektedir.
  • Daha sonra adaylar sınav ücretini yatırarak sınav başvurularını tamamlamalıdır. Ödeme yapmayan adayların sınav başvuruları geçersiz sayılmaktadır.
  • Adayların ödemesi gereken sınav ücreti 120 TL olup ister ÖSYM’nin kılavuzda belirttiği anlaşmalı bankalardan isterlerse ÖSYM’nin Kartlı Ödeme Sistemini kullanarak, T.C. Kimlik Numaralarını belirterek kredi kartı/banka kartı ile gerekli işlemi gerçekleştirebilirler.
  • Adaylar ödeme işlemlerini de yaptıktan sonra ÖSYM’nin sayfasından başvuru belgelerinin çıktısını almaları gerekmektedir. Daha sonra oluşabilecek bir aksilikte kanıt olarak kullanabilmeleri için bu tavsiye ediliyor.
  • 17-25 Eylül 2019 tarihleri arasında başvurularını gerçekleştiremeyen adaylar için geç başvuru günü 8 Ekim 2019 tarihi olarak belirlenmiş olup en geç saat 23.59’a kadar başvuru işlemlerini gerçekleştirip sınav ücretini de adayların yatırması gerekmektedir. Geç başvuru gününde işlemlerini gerçekleştirecek olan adayların sınav ücreti 180 TL olarak belirlenmiş olup adayların bankalardan ücret ödemesi yapması kabul edilmemektir.

ALES Sınavına Kimler Başvurabilir?

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanmak isteyenler; ülkemizde ve yurt dışında lisansüstü eğitime başvurmak isteyen adayların girmesi gereken bir sınavdır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.