2019-ALES/3 Sınav Sonuçları Açıklandı!

03.12.2019
742
A+
A-
2019-ALES/3 Sınav Sonuçları Açıklandı!

17 Kasım 2019 tarihinde yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavının sonuçları, 3 Aralık 2019 tarihinde saat 16.15 itibariyle açıklandı. Sınava giren adaylar sınav sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=5872 adresinden  T.C. Kimlik numaralarını ve aday şifrelerini girerek öğrenebilirler.

Aynı zamanda adaylar sınav cevap kağıtlarına ve sınav sorularına erişebilmek için https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yapabilirler. ÖSYM 10 gün süre ile adayların sınav sorularına ve cevap anahtarlarına erişimine izin vermektedir.

ALES Sonuçları Nerelerde Kullanılır?

ALES sonuçları, ülkemizdeki üniversitelerde lisansüstü eğitime kayıt yaptırabilmek için, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ve akademik kadrolara başvurularda kullanılmaktadır.

ALES’e Kimler Girmeli?

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanmak isteyenler; ülkemizde ve yurt dışında lisansüstü eğitime girmek isteyen adayların girmesi gereken bir sınavdır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.