2019 Dikey Geçiş Sınavı (Dgs) Sonuçları Açıklandı

26.07.2019
307
A+
A-
2019 Dikey Geçiş Sınavı (Dgs) Sonuçları Açıklandı

2019 Dikey Geçiş Sınavı (Dgs) Sonuçları Açıklandı

Merakla beklenen gün geldi! Dikey Geçiş Sınavı’na katılan adaylar ve aileleri sonuçları öğrenmek için sabırsızlanırken diğer taraftan ÖSYM’nin “Sonuç Sorgulama” sayfasına girerek sabahın erken saatlerinde sorgulamalarını yapan adayların sayısı oldukça yoğun görülüyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce öğrenci 30 Haziran 2019 tarihinde Dikey Geçiş Sınavına girmişti. Dikey geçiş sınavına 2 yıllık ön lisans bölümünü bitiren ve branşında ilerlemek için 4 yıllık bir fakülte seçerek eğitimlerine devam etmek istemesi ile gerçekleşen bir fırsattır. ÖSYM’nin yaptığı açıklamalara göre, sonuçları öğrenmek isteyen adaylar için sonuçların erişime açıldığını duyurmuştur. Bunun için, “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden ya da mobil uygulamalardan öğrenebilirsiniz.

DGS Sonuçlarımı Nasıl Sorgulayabilirim?

ÖSYM’nin resmi sitesine girerek DGS sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Bunun için ÖSYM’nin sayfası üzerinden T.C. Kimlik numaranızı yazmanız ve şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır. Sonuçların öğrenilmesi ile birlikte başarılı olmanız durumunda dikey geçiş hakkını elde eden adaylar kayıt işlemlerine başlayacaklardır. Kayıt işlemlerini tamamlayan öğrenciler ise artık dikey geçişle birlikte ön lisanstan lisans tamamlamak için eğitimine devam edecektir.

Tercihler Nasıl Yapılacak?

Tercihler, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden yayınlanan Tercih Kılavuzundan yararlanarak yapılmalı ve bu esnada ekrandaki uyarılara riayet ederek işlemi sonlandırmalıdır. İşleminizi doğru yaptığınızı ve ÖSYM’ye doğru ilettiğinizi anlamak için “2019- DGS tercihiniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini görmeniz ve emin olmanız gerekmektedir. Aksi durumda işleminiz geçersiz olacaktır.

Tercihlerini yapıp bitiren adayların, tercih süresi bitmeden önce yani tercih için verilen süre zarfında tercihlerinde değişiklik yapmak istemeleri durumundan https://ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden değişimlerini yapabilirler. Ancak tercih iptali yapılması söz konusu değildir. Tercih değişimi yaptıktan sonra da onay alınması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.