2019 KAYMAKAMLIK SINAVI BAŞVURULARI BAŞLIYOR

2019 KAYMAKAMLIK SINAVI BAŞVURULARI BAŞLIYOR

9 Kasım 2019 tarihinde saat 10.15’te Ankara’da, 2019 İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı yapılacak. Sınav için adaylara 150 dakika (2,5 saat) verilecek. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklar. Sınav için başvuru tarihleri 19-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılabilecek.
Başvuru için izlenecek adımlar:

  • ÖSYM’de aday işlemleri için kaydı ve fotoğrafı bulunmayan adayların başvurularını ÖSYM’nin belirlediği merkezlerde yapmaları gerekmektedir. Bu merkezleri http://www.osym.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.
  • Kaydı ve fotoğrafı bulunan adaylar ise başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr/ adresinden ya da istedikleri bir başvuru merkezinden yapabilirler.
  • ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ adresinden ilana tıklayarak T.C. Kimlik numaraları ve aday işlemleri şifreleri ile giriş yapmalılar.
  • Karşılarına çıkan bilgilerin doğruluğunu kontrol edip gerekli bilgileri de girmeleri gerekmektedir.
  • Daha sonra adaylar sınav ücretini yatırarak sınav başvurularını tamamlamalıdır. Ödeme yapmayan adayların sınav başvuruları geçersiz sayılmaktadır.
  • Adayların ödemesi gereken sınav ücreti 216 TL olup ÖSYM’nin Kartlı Ödeme Sistemini kullanarak T.C. Kimlik Numaralarını belirterek kredi kartı/banka kartı ile gerekli işlemi gerçekleştirmeliler.
  • Adaylar ödeme işlemlerini de yaptıktan sonra ÖSYM’nin sayfasından başvuru belgelerinin çıktısını almaları gerekmektedir. Daha sonra oluşabilecek bir aksilikte kanıt olarak kullanabilmeleri için bu tavsiye ediliyor.
  • 19-25 Eylül 2019 tarihleri arasında başvurularını gerçekleştiremeyen adaylar için geç başvuru günü 9 Ekim 2019 tarihi olarak belirlenmiş olup en geç saat 23.59’a kadar başvuru işlemlerini gerçekleştirip sınav ücretini de adayların yatırması gerekmektedir. Geç başvuru gününde işlemlerini gerçekleştirecek olan adayların sınav ücreti 324 TL olarak belirlenmiş olup adayların bankalardan ücret ödemesi yapması kabul edilmemektedir.

 

Sınava Kimler Başvurabilir?

Sınava, sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış (1 Ocak 1984 ve daha sonra doğmuş) olanlar başvurabilecekler. Bu şartı taşımayan adayların başvurusu sistem tarafından kabul edilmeyecek.

Sınava başvurabilmek için adayların; yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekmektedir.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.