2019 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

02.08.2019
236
A+
A-
2019 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

Kpss Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) son oturumu 28 Temmuz 2019 günü iki oturum şeklinde gerçekleştirilmişti.

A Grubu ve Öğretmenlik; Genel yetenek- Genel Kültür, Eğitim Bilimleri sınavı 14 Temmuz tarihinde, A Grubu ve Öğretmenlik; Alan bilgisi sınavları 20- 21 Temmuz’da yapılmıştı.

Katılım oranının yüksek olduğu KPSS sınavına giren adaylar, sınav sonuçlarını büyük bir merak ve heyecanla beklemektedir.

KPSS Sınav Sonuç Tarihleri İçin ÖSYM’nin Duyurusu

Merakla beklenen açıklama nihayet ÖSYM’den geldi.14, 20, 21, 28 Temmuz tarihlerinde yapılan KPSS sonuçları, 29 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacağı duyurulmuştur. ÖSYM’nin resmî sitesinden takip edilerek sonuçların açıklanması ile birlikte adaylar ilgili site üzerinden sonuçları öğrenebileceklerdir.

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) Neden Önemlidir?

KPSS sınavına girerek başarı gösterecek olan kişiler Kamu kurum ve kuruluşlarına atanabilecek olan kişilerdir. Yani resmî kurumlarda görev alacak olan şartlardan en önemli olan maddeyi yerine getirmiş olması demektir.

A-Grubu Kadroları; Kaymakamlık, müfettiş, kontrolör, uzman ve denetmen görevlerinde yardımcı olan kadrolardır. Bu meslekler için genelde Hukuk ve siyasal bilimler fakülteleri mezunları başvurmaktadır.

A-Grubu ve Öğretmenlik; Sınavları her yıl yapılmaktadır ve bunun için alınan puanlar sadece 1 yıl için geçerli olmaktadır. Ayrıca A-Grubu ve Öğretmenlik sınavları her yıl tekrar yapılmaktadır.

B-Grubu Kadroları; Mühendis, mimar, psikolog, veteriner, hemşire, memur, tekniker vb. meslekleri içermektedir. Yani A-Grubunda yer alan kadrolar dışındaki mesleklerdir de denebilir.

KPSS sınavları; Lise mezunu, ön lisans ve lisans mezunu adayları kapsamaktadır.

B-Grubu sınavları 2 yılda bir defa yapılmaktadır. (Çift sayılı yıllarda yapılır ve sınavın geçerliliği 2 yıldır.)

Sınavı kazanan adaylar istedikleri alan için müracaat ederken hem genel şartları hem de özel şartları taşımalı ve istenilen evrakları temin etmelidir.

Sınav Sonuçlarımı Nasıl Öğrenebilirim?

ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden. TC. Kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek öğrenebilirsiniz.

Sınav sonuç belgeleri ev adreslerine gönderilmeyeceğinden, ilan edilen sonuç bilgileri adaylar için tebliğ niteliği taşımaktadır. Kayıt esnasında çıktı alınarak resmi evrak olarak işlem yapılacaktır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.