2019-KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuruları Başladı Mı?

17.10.2019
741
A+
A-
2019-KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuruları Başladı Mı?

Öğrencilerin merakla beklediği KYK burs ve öğrenim kredisi başvuruları 16 Ekim itibariyle başladı. 24 Ekim’de bitecek olan başvurular için adayların izlemesi gereken adımlar neler?

Öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu adresine tıklayarak e-Devlet üzerinden T.C. ile birlikte giriş yapmalılar. E-Devlet şifresi olmayanların PTT şubelerine giderek e-Devlet şifresi almaları gerekmektedir. Karşılarına çıkacak bilgileri doğrulayarak ve doldurulması gereken yerleri doldurarak formu kaydetmeleri gerekmektedir. Öğrenim bilgilerinde hata olan öğrenciler okullarının öğrenci işleriyle görüşerek YÖKSİS üzerinden güncelleme yaptırtmaları gerekir.

Başvurularını tamamlayan adayların beyan ettikleri bilgilerin doğruluğu KYK tarafından teyit edilecektir. Bütçe durumuna göre belirlenen sayıdaki öğrenciye burs/öğrenim kredisi verilecektir. Burs/öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden “taahhütname onayı” vermeleri gerekmektedir.

Burs ve öğrenim kredisi için ödenecek miktar lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada 1500 TL’dir. Ocak ayında yapılacak zamla bu miktarların artması beklenmektedir.

KYK burs/öğrenim kredisi için başvuruda bulunabilecek olanlar: Ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencileri, iki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ÖSYM sınavında ilk 100’e giren öğrenciler, amatör milli sporcu olan öğrenciler.

Başvurusu kabul edilemeyecek olanlar: Ek süre öğrenim gören öğrenciler, sağlık sebebi dışında ön lisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayanlar, ön lisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, başvuruda bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu okulda bir öğretim yılından fazla başarısız olan veya bir yıldan fazla ara verenler, kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi almış olanlar, yalan beyanda bulunanlar, yabancı uyruklu öğrenciler, kesin hükümlü öğrenciler, açık öğretim veya uzaktan eğitim öğrencilerdir.

Burs ile Öğrenim Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

Burs, yükseköğrenim öğrencilerine karşılıksız olarak verilir. Öğrenim kredisi ise zorunlu hizmet yükümlülüğü olmayan borç paradır. Okul bitip işe girildikten sonra geri ödenmesi gerekir. Öğrenim kredisi borcu hesaplanırken Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar dikkate alınarak hesaplanır.

Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.