2019 TYT (Temel Yeterlilik Testi) Puanı ile ilgili merak edilenler

19.07.2019
310
A+
A-
2019 TYT (Temel Yeterlilik Testi) Puanı ile ilgili merak edilenler

2019 TYT (TEMEL YETENEK TESTİ) PUANI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Bu yıl TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavı 15 Haziran 2019 tarihinde, AYT (Alan Yeterlilik Testi) 16 Haziran 2019 tarihinde, YDT (Yabancı Dil Testi) 16 Haziran 2019 tarihlerinde yapılmıştı. Merakla beklenen sonuçlar adayların üzerinde büyük bir baskı yaratırken, adayların yanıt beklediği soruları dillendirmek biraz olsun meraklarının hafiflemesine neden olacaktır.

Soru 1- TYT puanı ile nereye girebilirim?

Yanıt 1- TYT puanı ile ön lisans yani 2 yıllık olan ve yetenek sınavına göre kayıt yapan alanlara yerleşebilirsiniz.

Soru 2- TYT sınav sonucu ile 4 yıllık lisans bölümlerine kayıt yaptırılabilir mi?

Yanıt 2– Hayır yaptıramazsınız çünkü TYT ile sadece 2 yıllık ön lisans ve yetenek sınavı puanına göre kayıt yapan alanlara kayıt yaptırabilirsiniz. 4 yıllık lisans bölümleri için mutlaka AYT VE YDT sınavlarına girerek başarılı olmanız gerekmektedir.

Soru 3– TYT sınavında belirlenen bir baraj var mı? Ya da kaç puan almam gerekmektedir?

Yanıt 3- TYT sınavında baraj vardır. Yani 150 puanın altında puan almamanız gerekmektedir. 150 ve üzerinde puan almanız yeterlidir.

Soru 4- Kaç net yaparsam 150 puanı garanti edebilirim.

Yanıt 4- 120 sorudan 15- 20 net yapmanız barajı aşmanız için yeterli olmaktadır.

Soru 5- Yüksek Öğrenim Geçiş Sınavı (YGS) ile yüksek öğrenime öğrenci alınıyordu, şimdi nasıl olacak?

Yanıt 5- TYT, YGS’ nın yerini tutmuyor yani artık yüksek okullara TYT ile öğrenci almamaktadır. Şayet yüksek okul bölümlerine yerleşmek istiyorsanız 2. Oturuma da girmeniz gerekmektedir.

Soru 6– TYT sınavında hangi derslerin testlerinden sorumlu tutulacağız?

Yanıt 6- TYT sınavında özellikle belli derslerden sorumlu tutulmayacaksınız. Hangi ders olursa olsun doğru yanıtladığınız sürece size puan kazandıracaktır. Puanlama açısından bakıldığında ise sadece Türkçe ya da matematik testinden 0,5 net soru yapmanız yeterli olacaktır.

Tüm bu yanıtları birleştirerek bakıldığında ön lisans ve lisans sınavlarının ayrı olduğu, lisans için her branşın ağırlıklı ders puanları gerektirdiği, Yabancı dil sınavının ise dil ağırlıklı olarak alanları etkilediği şeklinde özetleyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.