2019 YKS EK YERLEŞTİRME TERCİH BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI MI?

10.09.2019
330
A+
A-
2019 YKS EK YERLEŞTİRME TERCİH BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI MI?

Üniversitelerin birinci yerleştirme sürecinin tamamlanmasıyla boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı.

ÖSYM tarafından tercihlerin 5-11 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılabileceği duyuruldu. Ek yerleştirme ücreti 20,00 TL olup son ödeme tarihi 12 Eylül 2019 saat 23.59 olarak belirtildi. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacağından adayların süreyi geçirmeden ödeme işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Ek Tercih Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Adaylar ÖSYM’nin sayfasında yayımladığı kılavuzdan boş kalan kontenjanları incelemeliler. Ön lisans programları için https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/YKS/EK/tablo3_03092019.pdf adresindeki tabloyu,  lisans programları için de https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/YKS/EK/tablo4_03092019.pdf adresindeki tabloyu inceleyerek tercih listelerini oluşturabilirler. Adaylar boş kalan kontenjanları inceledikten sonra ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ sitesinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak tercihlerini yapabilirler. Adaylar tercih listelerini belirledikten sonra ÖSYM’nin ek yerleştirme tercih ücretini anlaşmalı bankaların ATM, bireysel bankacılık ya da mobil bankacılık hizmetleri üzerinden yatırabilirler. İsterlerse ÖSYM’nin internet sayfasındaki ÖDEMELER kısmından da banka/kredi kartı ile de ücreti yatırabilirler. Süreç bu adımla birlikte tamamlanmış olacak.

2019 YKS Ek Tercih İçin Kimler Başvuruda Bulunabilir?

2019 YKS sınavının gerekli oturumlarına giren ve ilgili puan türleri hesaplanmış olan adaylar başvuruda bulunabilir. TYT puanı 150 ve üzeri olan adaylar Tablo 3.teki ön lisans programlarını, AYT/YDT puanı 180 ve üzeri olan adaylar Tablo 4.teki programları tercih edebilirler. İlk tercih döneminde başvuruda bulunup yerleştirilemeyen adaylar bu tercih sürecini iyi değerlendirip başvuruda bulunabilirler. Özel yetenek sınavıyla bir yere yerleştirilen adaylar da bu süreçte başvuruda bulunabilirler.
İlk tercih döneminde başvuruda bulunmuş ve bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilmiş adaylar ise bu ek yerleştirme sürecine başvuruda bulunamazlar.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.