2019 YKS Taban ve Tavan Puanları

17.07.2019
287
A+
A-
2019 YKS Taban ve Tavan Puanları

2019 YKS Taban ve Tavan Puanları

2019 Yılı YKS sınavı sonuçları 18 Temmuz ‘da açıklanacağından, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelerin tavan ve taban puanları belli olacak ve böylece tüm öğrenciler kendi puanları ile hangi üniversiteye girebileceklerini araştırmaya başlayacaktır.

Puan Hesaplamaları ve Tercihler Nasıl Yapılacak?

Öğrenciler tercih yapmadan önce, yayınlanan tercih kılavuzundaki tablolardan hangilerinden tercih yapma hakkı olduğunu belirlemelidir. Tercih yapılabilecek tablodan kendilerine uygun olan bölümü belirleyerek, bölümün kodunu, adını, bağlı olduğu üniversitenin adını tercih sırasına göre forma yazmalıdır. Yapılan tercih sıralaması önemlidir. Fakat tercih listesinde hepsinin doldurulması şart değildir. Sadece 3 bölüm isteniyorsa ve bu üç bölümün istenilen üniversitelerdeki kodların yazılması yeterlidir.

Yüksek lisans programları için, 180 puan ve üzeri puan alan adaylar tercih yapabilecekken, Ön lisans programları için, 150 puan ve üzeri puan adaylar tercih yapabilecektir.

YKS SAYISAL, EŞİT AĞIRLIK, SÖZEL VE DİL PUAN HESAPLAMA

Adaylar sınav sonuçları resmen açıklanmadan önce kendileri hesaplama yapmak isterler. Bunu hesaplayabilmek için her branştan kaç net yaptığını bilmesi gerekmektedir. Puan hesabı yaparken, 1 netin getirisini yani katsayısı bilinmeli ‘YKS puan hesabı’ yapan herkesin kullandığı katsayılar aşağıda bulunan katsayılardır. Bu hesaplamayı siz kendiniz de yapabilirsiniz.

Örneğin;

TYT için netlerinizi: Türkçe=1.32, Matematik=1.32, Sosyal Bilimler=1.36, Fen Bilimleri=1.36 ile çarpın.

SAYISAL: AYT için netlerinizi: Matematik=3, Fizik=2,85, Kimya=3,07, Biyoloji=3,07 ile çarpın.

EŞİT AĞIRLIK: AYT için netlerinizi: Matematik=3, Edebiyat=3, Tarih-1=2.8, Coğrafya-1=3.33 ile çarpın.

SÖZEL: AYT için netlerinizi: Edebiyat=3 Tarih-1=2.8, Coğrafya-1=3.33, Tarih-2=2.91 Coğrafya-2=çarpın 2.91, Felsefe=3,1 ile çarpın

DİL : AYT için netlerinizi: Dil sınavındaki her netinizi 3 ile çarpın.

ÖSYM’nin her aday için vermiş olduğu 100 puanı ve Orta Öğretim Başarı Puanını (OBP) ekleyin. OBP hesabı için diploma puanınızı 0,6 ile çarpabilirsiniz.

Ör: (85×0,6=51) Böylece YKS yerleştirme puanınıza ulaşmış olursunuz. Hesaplamalarınızda 1-2 puan oynama olabilir.

Tercihler yapıldıktan sonra, adaylar internetten T.C. Numarası ile hangi tercihinin tuttuğu, hangi üniversitenin hangi bölümüne girebileceği bilgisine ulaşır. Kayıt yapılacak okula e-devletten kayıt yapılabileceği gibi, ilgili üniversitenin öğrenci kayıt bürolarından da yapılabilir.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.