2020 DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapılır?

12.08.2020
592
A+
A-
2020 DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapılır?

2020 DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapılır?

DGS, Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları mezunlarının 4 yıllık lisans programlarına devam edebilmek için girdikleri bir sınavdır. DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilir. Adayların yerleştirme işlemleri de DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılır.

DGS sınavının geçerlilik süresi 1 yıldır. 2020 DGS sonuçları sadece 2020 – 2021 eğitim – öğretim yılında yapılacak yerleştirme işlemlerinde geçerlidir. Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrenciler ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlerden muafiyet tutulurlar. Alması gereken kredi çerçevesinde dersleri belirlenir ve lisans öğrenimlerine başlarlar.

2020 DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2020 DGS sonuçları ÖSYM Sınav Takvimine göre 9 Eylül 2020 tarihinde açıklanacak. Sınav sonuçlarının ilan edilmesinden sonra tercih süreci başlamış olacak.

2020 DGS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenecekler. Lisans programlarını tercih ederken tercih süresince ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzuna göz atarak lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını çok dikkatli okuyarak ona göre tercih yapmaları gerekmektedir.

Tercih yapacak adaylar, 2019 DGS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin En Küçük ve En Büyük Puanlar tablosuna bakarak girmek istedikleri bölüme dair taban puanlarını inceleyebilirler.

2020-DGS’ye başvuran adayların 11-17 Ağustos 2020 tarihleri arasında Aday İşlemleri Sayfasından eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve 17 Ağustos 2020 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir. Eğitim bilgilerinde eksiklik/hata olan adayların, mezun oldukları/olacakları yükseköğretim kurumları ile görüşerek eğitim bilgilerini Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden düzelttirmeleri sonrasında onaylamaları gerekmektedir.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Bazı Programlar :

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.