2020 e-YDS/2 Başvuruları Başladı!

17.01.2020
553
A+
A-
2020 e-YDS/2 Başvuruları Başladı!

2020 e-YDS/2 Başvuruları Başladı!

e-YDS 2020/2 sınavı İngilizce alanında yapılacak olup 15 Şubat 2020 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilecek. E-sınav uygulama binalarında yapılacak olan sınav için verilecek süre 180 dakikadır. Adaylar sınavdan en az 1 saat önce sınav binasında hazır olmalılar. Sınav 14.00’de başlayacak olup 13.30’dan sonra sınav binalarına adaylar alınmayacaktır.

Sınava başvuru süreci 17 Ocak 2020 – 6 Şubat 2020 tarihleri arasında olup adaylar başvurularını bu tarihler arasında https://odeme.osym.gov.tr/ adresinden yapabilecekler. Sınav uygulama binaları sınırlı olduğu için illere göre kontenjan sayıları Ankara’da 3050, İstanbul’da 432, İzmir’de 112 kişi olarak belirlenmiştir.

Sınav ücreti ise 260 TL olarak belirlenmiş olup https://odeme.osym.gov.tr adresinden ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemini kullanarak, T.C. Kimlik Numarasını da belirterek kredi kartı/banka kartı ile yatırılabilmektedir. Bankadan sınav ücreti ödemesi kabul edilmez. Sadece kredi kartı/banka kartı ile sınav ücreti ödeyen adayların e-YDS başvuruları kabul edilir.

e-YDS Sınavı Hakkında

e-YDS sınav süresi 180 dakika (3 saat) olup adaylara 80 soru sorulmaktadır. Sınavda adayların sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama bilgileri sorgulanmaktadır.
e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması amacı ile deneme e-sınav uygulaması hazırlanmıştır. Adaylar http://esinav.osym.gov.tr/deneme adresinden e-sınavı uygulamasına erişebilir.

Sınava Kimler Katılabilir?

Sınava; doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları, yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen adaylar,  lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıf düzeyinde okuyan öğrencilerden yüksek lisans öğretimine başvurmak isteyenler, bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurt dışı görev vs. nedeniyle yabancı dil düzeyini belirlemek isteyenler, TUS ya da DUS adayları, kamu personeli olmak isteyen KPSS ile birlikte YDS puanı da isteyen kadrolara başvurmak isteyenler talepleri doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek üzere bu sınava katılabilirler.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.