2020 KPSS İçin Alınan Covid-19 Önlemleri Neler?

05.09.2020
594
A+
A-
2020 KPSS İçin Alınan Covid-19 Önlemleri Neler?

2020 KPSS İçin Alınan Covid-19 Önlemleri Neler?

2020 KPSS Lisans sınavının oturumlarına girecek olan adaylar, 6 Eylül Pazar günü GY-GK oturumuna katılarak ilk adımı atmış olacaklar. Ardından Eğitim Bilimleri oturumu ve ilerleyen haftalarda Alan Sınavları ve ÖABT oturumlarına katılarak da 2020 KPSS Lisans için sınav sürecini tamamlamış olacaklar.

KPSS’ye girecek adaylar Covid-19 ile ilgili sınavda ne gibi önlemlerin alınacağını merak ediyorlar. ÖSYM Başkanı Halis Aygün, merak edilenlere sosyal medya hesabı üzerinden açıklama getirdi. Başkan Aygün, alınacak önlemleri şu şekilde açıkladı:

  • Sınav binalarının/salonlarının sınavdan önce detaylı temizliği yapılmakta ve dezenfekte edilmektedir.
  • Koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacaktır. İsteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebilecekler.
  • Sınav görevlilerine maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtılacak. Adaylar ve görevliler kendi maskeleri veya siperlikleriyle de gelebilecekler.
  • Covid-19 ile ilgili durumu olan adaylar HES kodlarından belirlenecek ve Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda Covid-19 durumlarına göre gruplara ayrılacak ve sınav merkezlerimizde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacaklar.
  • Bu durumda olup sınav yeri değiştirilen adaylar Başkanlığımız tarafından SMS ile bilgilendirilecektir.
  • Sınav görevlilerimizin Covid-19 durumları HES kodları aracılığıyla takip edilecektir. Covid-19 durumu belirlenen sınav görevlilerinin görevleri iptal edilerek yerlerine yeni görevlendirmeler yapılacaktır.
  • Adayların sınav binalarına ulaşımı için sınav binalarının bulunduğu bölgelere belediyeler tarafından daha sık seferler düzenlenmesi sağlanacaktır.
  • Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacaktır.
  • Adaylar sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecektir.
  • Okul bahçeleri girişinde/önünde kümelenmenin önlenmesi için aday yakınlarının beklememeleri ve ayrılmaları önem arz etmektedir.

KPSS Lisans Sınavına giderken yanınızda bulunması gerekenleri öğrenmek için “KPSS’ye Girerken Yanınızda Bulunması Gerekenler Neler?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.