2020 LGS Başvurusu Nasıl Yapılacak?

03.04.2020
217
A+
A-
2020 LGS Başvurusu Nasıl Yapılacak?

2020 LGS Başvurusu Nasıl Yapılacak?

2020 LGS başvurusu nasıl yapılır? 2020 LGS için başvuru yapılması gerekiyor mu? 2020 LGS için herhangi bir işlem yapılacak mı? LGS 2020 başvuru kılavuzu yayımlandı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı 2020 LGS başvurularının otomatik olarak yapılacağını açıkladı. Yaşanan salgından dolayı okulların kapatılarak öğrencilerin evlerine gönderilmesiyle uzaktan eğitim süreci başlatıldı. Bu durum göz önünde tutularak da sınavda öğrenciler sadece 1. dönem konularından sorumlu olacaklar.

LGS 2020 sınav tarihinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı ve sınav şu an için planlandığı tarihte 7 Haziran 2020’de gerçekleştirilecek. Peki  evlerden çıkılmaması gereken bu dönemde öğrenciler sınav başvurularını nasıl gerçekleştirecekler. Bakanlık bugün bu konuyla ilgili 2020 LGS başvuru kılavuzunu yayımladı.

Bakan Selçuk bir önceki açıklamasında, her öğrencinin sınava başvurmuş gibi kabul edileceğini ve istemeyenlerin tabii ki sınava girmeyeceklerini, belirtmişti. Bugün açıklanan kılavuz ile de durum daha da netlik kazandı.

Kılavuzda yer alan bilgilere göre:

Sınav Tarihi : 7 Haziran 2020

Birinci Oturum Saati : 9.30

İkinci Oturum Saati: 11.30

Sınav Giriş Belgesi Düzenlenme Tarihi : 28 Mayıs 2020

Sınav Sonuçları Açıklanma Tarihi: 1 Temmuz 2020

Merkezî Sınav başvuruları; yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler hariç, tüm 8’inci sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından merkezî olarak gerçekleştirilecek. Sınava katılmak isteğe bağlı olup başvurusu Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek öğrencilerin sınav başvurusu için ayrıca bir işlem yapılmayacak.

Merkezî Sınav başvurusu Bakanlık tarafından yapılan resmî, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında öğrenim gören tüm öğrenciler, 6 Nisan 2020 tarihinden itibaren Merkezî Sınav başvurularına dair bilgilerini e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden görebilecekler.

Başvuru işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden bilgileri güncel olmayan öğrenciler bu durumu, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildireceklerdir. Okul müdürlükleri, öğrencilerin bilgilerini (fotoğraf, MERNİS-nüfus kayıtları, zorunlu yabancı dil, muafiyet durumları, denklik kayıtları, sınav tedbir hizmeti gibi) 22 Nisan 2020 tarihine kadar kontrol ederek gerekli güncelleme işlemlerini tamamlayacaklardır. Öğrencilerin elektronik ortamdaki bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlükleri sorumlu olacaktır.

 

Daha detaylı bilgi için MEB’in yayımlamış olduğu kılavuzu inceleyiniz.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.