2020 Nobel Ödülleri Kimlere Verildi?

2020 Nobel Ödülleri Kimlere Verildi?

2020 Nobel Ödülleri Kimlere Verildi?

2020 Nobel Ödülleri sahipleri belli oldu. Bu yıl ilk kez Fizik ve Kimya gibi kategorilerde ödüller, 3 bilim kadınına verildi.

İlki 1901 yılında verilen Nobel Ödülleri; İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından uygun bulunan kişilere veya kuruluşlara verilmektedir. Fizik, Kimya, Fizyoloji/Tıp, Barış, Edebiyat ve Ekonomi kategorilerinde ödül verilmektedir.

Nobel Ödülleri ile ilgili daha detaylı bilgi için “Nobel Ödülü Nedir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2020 Nobel Ödülü Sahipleri

2020 Nobel Barış Ödülü, açlıkla mücadele eden bölgelerdeki çatışmaları önleme çabasından dolayı Dünya Gıda Programı’na (WFP) verildi.

2020 Nobel Edebiyat Ödülü’nü ABD’li şair Louise Glück kazandı. Glück, “sade güzellikle bireysel varoluşu evrensel kılan kusursuz şiirsel sesiyle” ödüle layık görüldü.

2020 Nobel Kimya Ödülü’ne, Fransız mikrobiyolog Emmanuelle Charpentier ile ABD’li biyokimyacı Jennifer A. Doudn layık görüldü. Geliştirdikleri “Crispr Cas9 genom düzenleme metodu”ndan dolayı ödül kendilerine verildi. Bu yılki Nobel Kimya Ödülü kadınlar arasında paylaşılan ilk ödül oldu. Kendileri aynı zamanda Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan 6. ve 7. kadın bilim insanları oldu.

2020 Nobel Tıp Ödülü, Hepatit-C virüsünün keşfine katkı sağlamalarından dolayı, ABD’li virologlar Harvey J. Alter ve Charles M. Rice ile İngiliz bilim insanı Michael Houghton’a verildi.

2020 Nobel Fizik Ödülü, Amerikalı gök bilimci Andrea Ghez, İngiliz matematiksel fizikçi Roger Penrose, Alman astrofizikçi Reinhard Genzel arasında paylaştırıldı. Kara deliklerin keşfine sağladıkları katkıdan dolayı kendileri bu ödüle layık görüldü.

2020 Nobel Ekonomi Ödülü, ihale teorisinin geliştirilmesine sağladıkları katkıdan dolayı, Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson arasında paylaştırıldı.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.