2020 Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Başladı!

06.01.2020
668
A+
A-
2020 Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Başladı!

2020 Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Başladı!

MEB, 20 Aralık 2019 tarihinde atama takvimini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirilecek.  Başvuruda bulunacak adayların 2018 veya 2019 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavından, istenen puan türünde (P10, P121, P120) en az 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekmektedir. Sözlü sınava, her branşın açıklanan kontenjan sayısının üç katı aday çağrılmaktadır.

Öğretmen adayları ön başvurularını bugün itibariyle 10 Ocak 2020 tarihine kadar https://ilkatama.meb.gov.tr/OBGiris.aspx adresinden yapabilecekler. Sonrasındaysa İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine giderek elektronik ortamda yaptıkları başvurularını onaylatmaları gerekmektedir.

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • Öğretmen adaylarının öncelikle https://ilkatama.meb.gov.tr/OBGiris.aspx adresindeki “Sistem Girişi” ya da “e-Devlet Şifreleri” ile giriş yapmaları gerekmektedir.
  • Sonrasında karşılarına çıkan yönlendirmeleri izleyerek Kimlik Bilgilerini, Başvuru Bilgilerini, Beyana Dayalı Bilgileri, Mülakat Yeri Tercihlerini, Diğer Bilgilerini doğru bir şekilde girmeliler.
  • Diğer Bilgiler bölümünde istenen “Adli Sicil Belgesi” ve “SGK Hizmet Dökümü Belgesi” e-Devlet üzerinden indirilmeli. İndirilen bu belgeler 1233456_adli ve 1223346_sgk şeklinde masaüstüne kaydedilmeli. Sonra “ İlk Atama” ekranının istenen kısmına bu belgeler doğru bir şekilde yüklenmelidir.
  • Ön başvuru ekranındaki son basamak olan Kayıt ve Durum bölümünde “Başvurumu Kaydet” butonuna basarak girilen bilgilerin kaydedilmesi gerekmektedir. Başvuru, sisteminden çıktı olarak alınmayacaktır. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde size onay işlemi esnasında çıktı verilecektir.
  • Ön Başvuru işlemlerinin tamamlanmasıyla seçilen İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne istenen belgelerle gidilerek bilgileri onaylatma kısmı gerçekleştirilmelidir.

Böylece ön başvuru işlemleri tamamlanmış olacaktır. Mülakata girmeye hak kazananların sınava girecekleri merkezlerin ilanı, 21 Ocak 2020 tarihinde açıklanacak.

 Başvuruda İstenen Belgeler Neler?

  • Lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği ya da e-devlet üzerinden aldıkları diploma belgesi,
  • Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği,
  • Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,
  • Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji; sosyoloji bölümü mezunlarından 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.), istenecektir.
  • Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.

Mülakat Merkezleri Nereler?

Sözlü sınav için 17 il belirlenmiş olup adayların ön başvurularında hangi ilde girmek istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Belirlenen iller: Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Mardin, Muğla, Kocaeli, Samsun, Sivas, Trabzon, Van.

 

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.