2020 YKS Ek Yerleştirme Tercihleri Başlıyor!

17.09.2020
167
A+
A-
2020 YKS Ek Yerleştirme Tercihleri Başlıyor!

2020 YKS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı!

2020 YKS tercihleri 6-14 Ağustos tarihleri arasında yapıldı ve adaylar kayıt işlemlerini tamamlayarak ilk tercih dönemini tamamlamış oldular. Boş kalan kontenjanlar içinse ek yerleştirme süreci başladı.

Adaylar 2020 YKS ek yerleştirme tercihlerini 17-23 Eylül 2020 tarihleri arasında T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak ÖSYM AİS üzerinden yapabilirler.

Ek yerleştirme ücreti 20 TL ve 24 Eylül 2020 saat 23.59’a yatırılması gerekiyor. Ücret yatırılmadığı takdirde adayların işlemleri geçersiz sayılacaktır.

Adayların ek yerleştirmede 24 okul programı tercih etme hakkı bulunmaktadır.

YKS Ek Yerleştirme Tercihini Kimler Yapabilir?

  • 2020 YKS’nin ilk tercihinde hiçbir programa yerleştirilemeyen adaylar tercih yapabilir.
  • Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan ön lisans programları ile lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilir.
  • Özel yetenek sınavı ile bir programa yerleşen adaylar, ek yerleştirmede tercih yapabilirler.

Üniversitelerde Boş Kalan Kontenjanlar Hangileri?

Üniversitelerde boş kalan lisans kontenjanları için ÖSYM kılavuzundaki Tablo -4 ‘ü, ön lisans kontenjanları içinse Tablo -3 ‘ü inceleyebilirsiniz.

Ek yerleştirmede boş kalan kontenjanları tercih etmeden önce adayların, yükseköğretim programlarının özel koşullarını ve özelliklerini incelemeleri gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için 2020 YKS EK Yerleştirme Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.