2020 YKS Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Yayımlandı!

22.07.2020
386
A+
A-
2020 YKS Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Yayımlandı!

2020 YKS Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Yayımlandı!

2020 YKS  Sonuçları Nasıl Öğrenilecek?

2020 YKS sonuçları 28 Temmuz tarihinde https://sonuc.osym.gov.tr/ sayfasından öğrenilecek. Sonuçları açıklamadan önce ÖSYM 21-24 Temmuz tarihleri arasında adaylara ön bilgi vermek amacıyla 2020 YKS Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayımladı. ÖSYM tercihte bulunacak adayları, tercihlerini belirlemeden önce en son yayımlanacak kılavuza tekrar göz atarak yapmaları yönünde uyardı.

2020 YKS Tercihleri Ne Zaman Başlıyor?

2020 YKS tercihleri 6 Ağustos’ta başlayacak ve 14 Ağustos tarihinde son bulacak.

2020 YKS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Adayların öncelikle ÖSYM’nin en son yayımladığı kılavuza göz atmaları gerekiyor. Sonrasında T.C. Kimlik numarası ve aday şifreleri ile tercih süresince  ÖSYM Aday İşlemleri sayfasından bireysel olarak giriş yaparak tercihlerini internet üzerinden bildirmeleri gerekmekte. Sadece elektronik ortamdan yapılan tercihler geçerli sayılacak.

Tercihte bulunacak adayların TYT puanı 150 ve üstünde, AYT puanı ise 170 ve üstünde olması gerekiyor. TYT puanı 150 ve üstünde olan adaylar kılavuzdaki Tablo-3’te yer alan ön lisans bölümleri arasından tercih yapacaklar. AYT puanı 170 ve üstünde olanlar ise kılavuzdaki Tablo-4’te yer alan lisans bölümleri arasından tercih yapabilecekler.

Adaylar kendilerine verilen 24 tercih hakkını sıralarken en çok istenen bölümlere ilk sıralarda yer vermeliler. İlk 3-4 tercih istek doğrultusunda, sonrakiler ise daha olabilecek ve puanınıza/sıralamanıza yakın tercihler olmalıdır.

Tercihlerinizi isteğinize göre sıralayıp tamamladıktan sonra değişiklik yapmak isterseniz “Tercih Süresi” içerisinde değişiklik yapabilirsiniz. Fakat süre dolduktan sonra değişiklik yapılamaz.

 

 

 

 

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.