2020 YKS Tercihleri Başladı!

2020 YKS Tercihleri Başladı!

2020 YKS Tercihleri Başladı!

2020 YKS tercih işlemleri 6 Ağustos’ta saat 10.00’da başlayıp 14 Ağustos saat 23.59’da sona erecek. Adaylar ÖSYM’nin Aday İşlemleri sayfasından T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak tercihte bulunabilecekler.

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

YKS Tercihlerinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • 2020 TYT puanı 150 ve üzerinde olanlar ile Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA ve Y-DİL puanları 170 ve üzerinde olanlar tercihte bulunma hakkına sahiptirler. TYT’den geçen sene 200 ve üzerinde puanı bulunan adaylar da tercihte bulunabilecek.

 • TYT puanı ile tercihte bulunacak adayların ÖSYM’nin yayımlamış olduğu Tablo-3’teki ön lisans taban puanları ve başarı sıralamalarına bakarak tercihlerini sıralamaları gerekmektedir.
 • Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA ve Y-DİL puanları ile tercihte bulunacak adayların ise Tablo-4’teki lisans taban puanları ve başarı sıralamalarına bakarak tercihlerini sıralamaları gerekmektedir.
 • Adaylar, 24 adet tercih hakkını sıralarken puanlarını değil, başarı sıralamalarını dikkate almalılar.  Bunun yanında isteklerini ve hayallerini de göz önünde bulundurmalılar.
 • Tercihler sadece elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.
 • ÖSYM, aday işlemleri sayfasından ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapan adayların tercihlerini sıraladıktan sonra adımları izleyerek tercihlerinin işleme alındığını gösteren yazıyı görmeleri gerekmektedir. Çıktı alınmasında da yarar var.
 • Son gün 14 Ağustos 2020 tarihine kadar tercihlerde değişiklik yapılabilir.
 • İlk 3-4 tercihte başarı sıralamasının çok üzerinde bile olsa istenen üniversite ve bölüm yazılmalı. Sonraki 9 tercihte adaylar, kendi başarı sıralamalarının biraz üstünde kalan yerlerden başlayarak yavaş yavaş kendi sıralamalarına yaklaşan yerleri sıralayarak ilerlemeliler. Son 11 tercihte ise kendi sıralamalarına denk ve de altında kalan, garanti yerleri yazarak tercihlerini tamamlamalılar.
 • Adaylar tercihlerini yapmadan önce ÖSYM’nin yayımlamış olduğu kılavuzu dikkatlice okumalılar. İstedikleri bölümün özel koşullarını sağlayıp sağlamadıklarını kontrol ederek tercihlerini yapmalılar.
 • Bazı bölümlerde başarı sıralaması şartı bulunmakta. Bu bölümler şunlar :

 • Tercihte bulunduğunuz programların kodlarını doğru girdiğinizden emin olun. Bu kodlar 9 haneden oluşmaktadır. 1 ile başlayan kod devlet üniversitesi programını, 2 ile başlayan vakıf, 3 ile başlayan Kıbrıs, 4 ile başlayan kod ise yabancı bir üniversiteye ait bir bölümü tercih ettiğiniz anlamına gelir.
 • İstemediğiniz, geldiğinde gitmeyeceğiniz bölüme tercih listenizde yer vermeyin. Çünkü eğer bir bölüme yerleşir ve gitmezseniz seneye gireceğiniz sınavda OBP puanınız yarı yarıya düşecektir.

Güncellenen YÖK Atlas üzerinden de istediğiniz üniversite ve bölüme dair bilgi edinebilir ve tercih sihirbazı ile tercihlerinizi sıralayabilirsiniz.

YKS tercihleri sonucunda bir bölüme yerleşen adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos – 2 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.