2020-YÖKDİL Sınav Başvuruları Başladı!

08.01.2020
765
A+
A-
2020-YÖKDİL Sınav Başvuruları Başladı!

2020 YÖKDİL Sınav Başvuruları Başladı!

ÖSYM tarafından ilk kez 3 Kasım 2019 tarihinde yapılan 2019-YÖKDİL sınavı; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde alana özgü olarak Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında uygulanmıştı.

2020 YÖKDİL sınavının yapılacağı diller ve alanlar:

 • İlkbahar Döneminde (2020-YÖKDİL/1) İngilizcede Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ile Sosyal Bilimler alanlarında; Arapçada Sosyal Bilimler alanında yapılacaktır.
 • Sonbahar Döneminde ise (2020-YÖKDİL/2) İngilizcede Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ile Sosyal Bilimler alanlarında; Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde Sosyal Bilimler alanında yapılacaktır.

2020 yılının ilk YÖKDİL sınav başvurusu bugün itibariyle başladı. Başvuruda bulunacak adaylar 8 – 16 Ocak 2020 tarihleri arasında başvuruda bulunabilirler. Bu yıl içinde yapılacak YÖKDİL sınav başvuru ve sınav tarihleri:

 • 2020-YÖKDİL/1 Başvuru Tarihi : 8-16 Ocak 2020
  2020-YÖKDİL/1 Geç Başvuru Günü : 28 Ocak 2020
  2020-YÖKDİL/1 Sınav Tarihi : 1 Mart 2020, saat 10.15’te
 • 2020-YÖKDİL/2 Başvuru Tarihi : 17-27 Temmuz 2020
  2020-YÖKDİL/2 Geç Başvuru Günü : 11 Ağustos 2020
  2020-YÖKDİL/2 Sınav Tarihi : 13 Eylül 2020, saat 10.15’te

YÖKDİL Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adaylar https://ais.osym.gov.tr/ adresinden T.C. kimlik numaralarını ve aday işlemleri şifrelerini girerek sisteme giriş yapmalılar. Sistemde geçerli fotoğrafı bulunan adaylar işlemlerini bireysel olarak internet aracılığıyla yapabilirler. Fakat sistemde geçerli fotoğrafı bulunmayan adaylar ise başvurularını diledikleri bir başvuru merkezinden yapabilirler. Başvuru merkezleri ÖSYM’nin sitesinde bulunmaktadır. Ardından sayfadaki bilgileri girerek ve doğruluklarını kontrol ederek ilerlemeliler. Başvuru bilgilerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlamış olacaklar. Adaylar, sınav ücretini kılavuzda belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de bulunan ÖDEMELER alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırabilirler. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. Kimlik Numarası ile ad-soyad bilgilerini bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik/Y.U. Numarası, ad-soyad ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve de dekontu saklamaları gerekmektedir.

YÖKDİL geç başvuru günü yapılan başvurularda sınav ücreti, başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenecektir. Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecektir.

YÖKDİL Sınav Ücreti Ne Kadar?

YÖKDİL sınav ücreti 130 TL’dir. Eğer adaylar sınav başvuru süresini geçirip geç başvuru gününde sınav ücretini yatırırlarsa 195 TL ödemeleri gerekecektir.

YÖKDİL Sınavına Kimler Girebilir?

Sınava; doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları, yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen adaylar,  lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıf düzeyinde okuyan öğrencilerden yüksek lisans öğretimine başvurmak isteyenler, bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurt dışı görev vs. nedeniyle yabancı dil düzeyini belirlemek isteyenler, kamu personeli olmak isteyen KPSS ile birlikte yabancı dil puanı da isteyen kadrolara başvuruda bulunacak olanlar talepleri doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek üzere bu sınava katılabilirler.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.