2020’de Neler Oldu?

31.12.2020
80
A+
A-
2020’de Neler Oldu?

2020’de Neler Oldu?

2020’de Neler Oldu?

Covid-19 salgınının tüm dünyaya yayılmasıyla 2020 yılı, insanlık için çok zor geçti. Tüm dünyanın gündemini işgal eden salgın nedeniyle sporla, bilimsel gelişmelerle ve kültür sanatla ilgili pek çok gelişme geri planda kaldı. Yılın son günü 2020’de gözden kaçan gelişmeleri sizler için derledik.

 • Spor dünyasında önemli kayıplar yaşandı. 26 Ocak 2020 tarihinde, Amerikan Basketbol Ligi’nin (NBA) efsane oyuncusu Kobe Bryant geçirdiği helikopter kazasında, 13 yaşındaki kızı ile birlikte hayatını kaybetti. Futbol dünyasında ise 25 Kasım 2020 tarihinde Arjantinli efsane futbolcu Maradona, 60 yaşında hayatını kaybetti.
 • Ülkemizde sporla ilgili özellikle cimnastik alanında önemli gelişmeler yaşandı. Ukrayna’da düzenlenen Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı “3 Çember 2 Lambut” kategorisinde altın madalya kazandı. Bununla birlikte ülke tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonu olundu. Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda ise milli sporcumuz İbrahim Çolak halka aletinde altın madalya kazanarak bu alanda, tarihimizdeki ilk birinciliği elde etti.
 • Oscar Ödülleri’nde ilk defa “En İyi Film” kategorisinde, İngilizce dışında başka bir dilde çekilen film, bu ödülün sahibi oldu. Yönetmenliğini Bong Joon Ho’nun yaptığı “Parazit”, aynı zamanda “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Uluslararası Film” kategorilerinde de ödülün sahibi oldu.
 • Uzay çalışmalarında bir ilk yaşandı. Özel bir şirket uzaya insan yollamak amacıyla roket fırlattı. Elon Musk’a ait ABD’li şirket SpaceX, ‘Crew Dragon’ adlı uzay aracını 2 astronot ile uzaya gönderdi.
 • ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’ın aydınlık yüzeyinde su moleküllerine rastlandığını açıkladı. Böylece Ay’da suyun varlığı ilk kez net bir şekilde doğrulanmış oldu. Daha önceki çalışmalarda Ay’ın soğuk ve gölgeli yerlerinde sınırlı miktarda suyun olduğu düşünülüyordu.
 • 2020 yılının mayıs ayında gök bilimcilerin, Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir kara delik keşfettikleri açıklandı. Kasım ayının başında ise Avrupa Güney Gözlemevi’nin, Güneş’ten bir milyar kat daha büyük bir kara delik tespit ettikleri açıklandı. “Süper kütleli kara delik” olarak nitelendirilen bu karadeliğin çevresinde “örümcek ağı” denilen bir alan olduğu ve buraya 6 galaksinin girebileceği belirtildi.
 • NASA, 30 Temmuz 2020 tarihinde Perseverance araştırma aracının Mars’a ulaştığını açıkladı. Mars’ta yaşam ile ilgili pek çok bilginin bu araç sayesinde elde edileceği belirtiliyor.
 • Covid-19 salgınından kurtulmanın yolu olarak görülen aşı çalışmalarında Türk asıllı Alman çift Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof Dr. Uğur Şahin aşıyı bulan ilk bilim insanları oldu. Pfizer ve BioNTech ortaklığı ile üretilen aşı kısa sürede tüm dünyaya umut oldu.
 • Birçok hastalığı yönlendirerek daha etkili ilaçlar yapılmasına olanak sağlayacak protein katlanmasını öngören bir sistem, DeepMind adlı bir araştırma grubu tarafından ortaya konuldu.
 • Pek çok doğa olayının yaşandığı yılda öne çıkan konulardan birisi iklim değişikliği oldu. Birleşmiş Milletler, 2020 yılını şu ana kadar ölçülmüş en sıcak yıl olarak açıkladı. Antarktika Kıtası’ndaki buzullar bu yıl da son sürat erimeye devam etti. Kıtadaki, dev buzdağı parçalarından birisinin, denizde sürüklenerek İngiltere’nin Güney Georgia Adası’yla önümüzdeki yıllarda çarpışma olasılığı olduğu açıklandı.
 • Orman yangınlarında 12 yılın zirvesi görüldü. “Dünyanın akciğerleri” olarak nitelendirilen Amazon ormanlarında bu yıl, 100 bin yangın çıktı. Bir diğer orman yangın ise Avustralya’da yaşandı. 2019’un Eylül ayında başlayan yangın 2020’nin Mart ayında söndürülebildi. Toplam 11 milyon hektara yakın bir alan yok oldu. 1,25 milyar hayvanın öldüğü yangında, 3 binden fazla ev de kül oldu.
 • Uluslararası bir araştırma grubunun yaptığı “Atlas” adlı proje ile bilim insanları beş yıl boyunca Atlas Okyanusu’nda araştırma yaptı. Bunun sonucunda da 12 yeni deniz canlısının keşfedildiği ve daha önce gidilmemiş alanlarda 35 farklı türe rastlandığı açıklandı.
 • Salgın nedeniyle insanların eve kapanmasıyla doğadaki canlılar, şehirlerde rahatça dolaşmaya başladılar ve doğada da bir canlılık gözlemlendi. Yunusların İstanbul Haliç’e geri döndüğü ve hava kirliğinde keskin bir düşüş yaşandığı görüldü.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.