2021 DGS Başvuruları Başladı!

21.05.2021
376
A+
A-
2021 DGS Başvuruları Başladı!

2021 DGS Başvuruları Başladı!

2021 DGS başvuruları başladı mı, 2021 DGS ne zaman, DGS başvuru ücreti ne kadar, 2021 DGS’ye kimler başvurabilir gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

DGS, Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları mezunlarının lisans programlarına devam edebilmek için girdikleri bir sınavdır. DGS’de adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan çoktan seçmeli bir test uygulanmaktadır. DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilir. Yerleştirme işlemleri, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılır. Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda yer almaktadır.

2021 DGS Başvuru Tarihleri : 21 – 31 Mayıs 2021 (Ücret ödeme için son gün 1 Haziran 2021)
Adaylar işlemlerini elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel ÖSYM Aday İşlemleri Sayfası (AİS) üzerinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulaması üzerinden yapabilmektedir. Sınava başvuruda HES kodu istenildiğinden adayların bu kodu başvurudan önce edinmiş olmalı gerekir. Bunun için “HES Kodu Nasıl Alınır?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için ÖSYM 2021 DGS Kılavuzuna bakınız.

Sınav Tarihi, Saati ve Süresi : 11 Temmuz 2021, 10.15, 150 dakika

DGS Sınav Ücreti : 150,00 TL

Geç Başvuru Günü, Sınav Ücreti : 8 Haziran 2021, geç başvuru gününde başvuruda bulunan adaylar sınav ücretini %50 fazla yatırmaktadırlar.

DGS Başvuru Şartları

  • Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.
  • Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına yerleştirme işlemleri de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.
  • Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Bölümler İçin ÖSYM kılavuzundaki TABLO.2‘yi inceleyebilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.