2021 KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

13.06.2021
719
A+
A-
2021 KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 KPSS başvurusu nasıl yapılır, 2021 KPSS başvuruları başladı mı, KPSS ücreti ne kadar, 2021 KPSS’ye kimler başvurabilir? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

2021 KPSS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

2021 KPSS Lisans başvuruları, 28 Mayıs – 14 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Adaylar başvurularını ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sayfası (AİS) üzerinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Sayfası Mobil uygulaması üzerinden yapabilirler. Sınava başvuruda HES kodu bilgisi istenildiği için adayların başvuru işlemlerine başlamadan önce bu kodu edinmeleri gerekmektedir. Bunun için HES Kodu Nasıl Alınır? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2021 KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuruda bulunacak adaylardan T.C. Kimlik kartı olmayanlar veya kimliğinde fotoğrafı bulunmayanlar nasıl bir yol izlemleri gerektiğini ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzdan öğrenebilirler.

Fotoğraflı T.C. Kimlik kartına sahip olanlar ise elektronik ortamda e-Devlet üzerinden Aday İşlemleri Sistemine kayıt olduktan sonra, ÖSYM AİS veya ÖSYM Aday İşlemleri Sayfası Mobil uygulaması üzerinden sınav başvurularını yapabilirler.

 • ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ adresinden T.C. Kimlik numaranızı ve aday işlemleri şifrelerinizi girin.
 • Karşılarınıza çıkan bilgilerin doğruluğunu kontrol edip gerekli bilgileri girin.
 • Daha sonra sınav ücretini yatırma kısmına geçin. Sınav ücretini ÖSYM kılavuzunun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ödeyebilirsiniz. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. Kimlik Numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı/oturum bilgilerini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.
 • Ödeme yapmayan adayların sınav başvuruları geçersiz sayılmaktadır.
 • Tüm adımları gerçekleştirdikten sonra gerekli kontrolleri yapmayı unutmayın.

2021 KPSS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

 • 2021 KPSS başvuru ücreti Genel Yetenek-Genel Kültür/Eğitim Bilimleri/ÖABT oturumlarından her biri için 90 TL, KPSS Alan Bilgisi Sınavının oturumlarından her biri için de 65 TL olarak belirlenmiştir.
 • Ücret ödeme için son gün 15 Haziran 2021’dir.

2021 KPSS Sınavı Ne Zaman?

 • 2021 KPSS Lisans GYGK : 1 Ağustos 2021, Saat 10.15, 130 dakika
 • 2021 KPSS Eğitim Bilimleri : 1 Ağustos 2021, Saat 14,45, 100 dakika
 • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum  Cumartesi Sabah (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 7 Ağustos 2021, Saat: 10.15
 • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra
  (Hukuk, İktisat, Maliye) : 7 Ağustos 2021, Saat: 14.45
 • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum Pazar Sabah
  (İşletme, Muhasebe, İstatistik) : 8 Ağustos 2021, Saat: 10.15
 • 2021 KPSS ÖABT : 15 Ağustos 2021, Saat: 10.15
  ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınav Saati : 14.45
 • Geç Başvuru Günleri : 22-23 Haziran 2021 
  Geç Başvuru Gününde yapılacak ödemeler %50 fazla ödenmektedir. 

2021 KPSS’ye Kimler Başvurmalı?

A Grubu Kadrolara yerleşmek isteyen adayların bu yılki KPSS’ye girmeleri gerekmektedir A grubu kadrolar : Bakanlıklar, bunların başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurulları kadroları.

2021-KPSS sonuçları B Grubu Kadrolar için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak merkezî yerleştirme işlemlerinde ya da merkezî yerleştirme kapsamında olmamakla birlikte ilk defa açıktan personel alımlarında KPSS sonuçlarını kullanma durumunda olan ve kamu personeli istihdam eden (Zabıt Katibi, İnfaz Koruma Memuru, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi çerçevesindeki alımlar, Milli Savunma Bakanlığı sivil memur alımları ve bazı üst kurullar gibi.) tüm kurumların yapacakları personel alımlarında kullanılamayacaktır. Bu nedenle 2021-KPSS’ye girmeleri gerekmemektedir.

Sınav sonucu, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda kullanılacağı için bu kadroya başvuracak adayların sınavın gerekli oturumlarına katılmaları gerekmektedir.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.