2021 LGS Soruları ve Cevapları

07.06.2021
170
A+
A-
2021 LGS Soruları ve Cevapları

2021 LGS Soruları

2021 LGS soruları nasıldı? LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 LGS soru kitapçığı ve cevaplarına içerikten ulaşabilirsiniz.

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav (LGS), 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Sınavda öğrencilere ilk oturumda Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil derslerinden 50 soru; ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 40 soru soruldu. Genel olarak Milli Eğitim Bakanlığının her ay yayımladığı örnek sorularla benzerlik gösteren sınavda analiz, sentez ve yorumlama becerilerini ölçen sorulara ağırlık verildiği görülüyor. Her geçen yıl bu becerileri ölçen soruların sınavdaki yerinin ve öneminin arttığı gözlemleniyor.

Öğrencilerle yapılan görüşmelerden ve uzmanlardan alınan görüşlere göre sözel kısmı oluşturan ilk oturumun daha kolay, sayısal kısmı oluşturan ikinci oturumun daha zor olduğu belirtilmekte. Sözel oturumunda Türkçe testinde dil bilgisi konularının yer almaması ve metinlerin anlaşılır olması sebebiyle öğrencilerin genel olarak zorlanmadığı, inkılap tarihi, din kültürü ve İngilizce sorularında ise farklı soru tiplerinin yer aldığı ve muhakeme becerilerini ölçen sorulara yer verildiği görülmekte. Sayısal kısımda ise özellikle matematik testinde öğrencilerin çok zorlandıkları belirtilmekte. Fen testinde de grafik yorumlama, okuma, anlama ve muhakeme yeteneğini ölçen sorulara ağırlık verilmesi ve güçlü çeldiricilerin bulunması öğrencileri haylice zorlamış gözüküyor.

2021 LGS Soruları ve Cevapları

2021 LGS Sözel Bölüm Soru Kitapçığı ve Cevapları
2021 LGS Sayısal Bölüm Soru Kitapçığı ve Cevapları

2021 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav (LGS), sonuçları 30 Haziran 2021 tarihinde açıklanacak.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.