2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

05.07.2021
1.046
A+
A-
2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

2021 LGS tercihleri nasıl yapılacak, LGS tercihleri ne zaman başlayacak, LGS tercihlerinde kaç okul yazılacak, 2021 LGS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda! 

2021 LGS Tercihleri Ne Zaman Başlayacak?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için tercih işlemleri, 5-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme sonuçları ise 26 Temmuz 2021 tarihinde ilan edilecek.

LGS takvimi 2021

LGS Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır?

  • LGS tercih işlemleri, öğrenci veya velisi tarafından e-Okul internet sitesi üzerinden ya da ortaokul müdürlüklerinden yapılabilecek. Yapılan tercihler mutlaka ortaokul müdürlüklerine onaylatılmalıdır.
  • Tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Aksi takdirde merkezî sınavla öğrenci alan ve pansiyonlu okullar için tercih ekranı açılmayacaktır. 
  • Özel bir liseye ve yetenek sınavıyla öğrenci alan bir okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler tercihte bulunamayacaktır. Bulunsalar dahi tercihleri geçersiz sayılacaktır. 
  • Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapabilecekler. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2  grupta tercih yapabilecekler.
  •  Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla 5  okul tercihinde bulunabilecekler. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.
  • Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.
  • Daha detaylı bilgi için MEB tarafından yayımlanan Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullara puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri ve okul başarı puanları kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecek. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak. Yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2021 tarihinde ilan edilecek.

İlgili diğer yazılar :

2021 LGS Sonuçları Açıklandı!

Yerel Yerleştirme ve Merkezî Yerleştirme Nedir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.