2021 Nobel Ödülleri Sahipleri

11.10.2021
75
A+
A-
2021 Nobel Ödülleri Sahipleri

2021 Nobel Ödülleri

2021 Nobel Ödülleri kazananları açıklanmaya başlandı. Dünyanın en prestijli ödüllerinden sayılan Nobel Ödülleri; İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından uygun bulunan kişilere veya kuruluşlara tıp, kimya, fizik, edebiyat ve barış gibi alanlarda verilmektedir.

  • 2021 Nobel Tıp alanında ödüle layık görülen isimler arasında Covid-19 salgınına karşı geliştirdikleri mRNA tabanlı aşı ile dikkat çeken bilim insanları, Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in adı geçmekteydi. Fakat ödülün sahipleri Lübnan doğumlu Ardem Patapoutian ile ABD’li bilim insanı David Julius oldu. Dünya kamuoyunda çıkan haberlere göre Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in bu ödülü ilerleyen zamanlarda kesinlikle alacağı konuşulmakta.
    Tıp alanında ödülün sahibi olan bilim insanlarının, Nobel komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre doğanın en büyük gizemini çözdükleri açıklandı. PIEZ01 ve PIEZ02 isimli dokunma reseptörleri ile TRPV1 isimli sıcaklık reseptörlerini keşfettikleri belirtildi.
  • 2021 Nobel Kimya Ödülü’nün sahipleri Benjamin List ve David W.C. Macmillan oldu. İki bilim insanının geliştirdiği “organokatalizi” adlı araç sayesinde bu ödüle layık görüldükleri açıklandı. Molekül inşasında önemli bir yere sahip olan bu aracın, farmasötik araştırmalarında etkili olduğu ve kimyayı daha çevre dostu bir hale getirdiği belirtildi.
  • 2021 Nobel Fizik Ödülü üç bilim insanı arasında paylaşıldı. Ödül; Syukuro Manabe, Klaus Hasselmenn ve Giorgio Parisi’ye verildi. Manabe’nin atmosferdeki karbondioksitin Dünya’nın yüzeyindeki sıcaklığı nasıl artırdığını gösteren çalışmaları sayesinde şu anki iklim modellerinin temelinin atıldığı açıklandı. Hasselmann ise iklim ve hava durumu arasındaki bağlantıyı kuran modeli ortaya koydu. Ödülün bir diğer sahibi Parisi, 1980’e yakın düzensiz karmaşık materyaller arasında, gizli bir düzen olduğunu keşfetti. Bu keşif, karmaşık sistemler teorisine büyük katkıda bulundu. Sadece fizik alanında değil; matematik, biyoloji, nörobilim ve makine öğrenimi gibi pek çok alanda birçok şeyin öğrenilmesini sağladı.
  • 2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Zanzibar doğumlu roman yazarı, Abdulrazak Gurnah oldu. Komite tarafından yapılan açıklamaya göre “Romanları basmakalıp betimlemelerden uzak ve bize dünyanın diğer yerlerindeki pek çok kişinin aşina olmadığı, kültürel olarak çeşitlendirilmiş bir Doğu Afrika’ya açıyor.” denildi. Kültürler ve kıtalar arasındaki körfezde sömürgeciliğin etkilerine ve mültecinin kaderine nüfuz etmesinden dolayı ödüle layık görüldüğü açıklandı.
  • 2021 Nobel Barış Ödülü, Filipinler ve Rusya’da ifade özgürlüğü için mücadele eden gazeteciler Maria Ressa ve Dmitry Muratov’a verildi.
  • 2021 Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahipleri David Card, Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens oldu. David Card ödüle istihdam ekonomisine yönelik ampirik katkılarıyla, Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens ise nedensel bağıntıların analizine metodolojik katkılarıyla layık görüldü.

İlgili Diğer İçerikler:

2020 Nobel Ödülleri Kimlere Verildi?

Nobel Ödülü Nedir?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.