2021 YKS Ek Yerleştirmeye Kimler Başvurabilir?

20.09.2021
502
A+
A-
2021 YKS Ek Yerleştirmeye Kimler Başvurabilir?

2021 YKS Ek Yerleştirmeye Kimler Başvurabilir?

2021 YKS ek yerleştirmeye kimler başvurabilir? YKS ek yerleştirme ne zaman, YKS ek yerleştirme puanı ve ek yerleştirme kontenjanları ne kadar, ek yerleştirme ücreti ne kadar ve son gün ne zaman? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

2021 YKS Ek Yerleştirme Ne Zaman?

2021 YKS ek yerleştirme tercih işlemleri 20 – 23 Eylül tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sayfası (AİS) veya ÖSYM AİS Mobil uygulaması üzerinden yapılacak. Ek yerleştirme ücreti 25,00 TL’dir ve ücretin 24 Eylül 2021 tarihi saat 23.59’a kadar yatırılması gerekmektedir. Aksi takdirde ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların tercihleri geçersiz sayılacaktır.

YKS Ek Yerleştirme Şartları Neler?

Ek yerleştirme kontenjanlarını, 2021-YKS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2021-YKS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşturmaktadır. Boş kalan kontenjanlar için tercihte bulunacak adayların uyması gereken kurallar :

  • 2021-YKS ek yerleştirmede tercih yapabilmek için adayların 2021-YKS yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekmektedir.
  • 2021-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2021-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.
  • Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.
  • 2021-YKS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.
  • Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.
  • TYT puanı 150 ve üzeri olan adaylar, Tablo 3′te yer alan ön lisans programlarını tercihleri arasında gösterebileceklerdir. İlgili AYT/YDT puanı 180 ve üzeri olan adaylar, Tablo 4‘teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Daha detaylı bilgi için ÖSYM tarafından yayımlanan 2021 YKS Ek Yerleştirme Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Baraj Puanına Takılanlar Ne Zaman Tercih Yapacak?

140 barajı için ne zaman tercih yapılacak sorusuna yanıt ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’den geldi. Aygün tarafından yapılan açıklamaya göre birinci ek yerleştirme sonucuna göre yerleşecek olan adayların kayıtları tamamlandıktan sonra belli olacak boş kontenjanlar için de ikinci ek yerleştirme süreci başlatılacak. İkinci ek yerleştirmede, genel yerleştirme ve birinci ek yerleştirmede yerleşemeyen adaylar ile TYT puanı en az 140 olan adaylar ve AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar tercih yapabilecek.

Birinci ek yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra, TYT sınav puanı [140, 150) aralığında olan adaylar ile AYT/YDT sınav puanı [170, 180) aralığında olan adayların yerleştirme puanları adayların sonuç belgelerine yansıtılacak.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.