23 Nisan İçin 100. Yıl Marşı

20.04.2020
542
A+
A-
23 Nisan İçin 100. Yıl Marşı

23 Nisan İçin 100. Yıl Marşı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılı olması dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir marş hazırlandığını duyurup videosunu yayınladı. Hazırlanan marş ile ilgili Bakan şunları söyledi:

“100. yılın bir marşı, bir şarkısı, hatırası olmazsa eksik kalacaktı. Gönlümüzden geçen 23 Nisan haftasında okullarımızda çocuklarımızla birlikte 100. yıl marşını söylemek, her okulun kendi videosunu hazırlamasını sağlamaktı. Korodaki çocuklarımız marşı seslendirmek için dahi evlerinden çıkmadılar, kayıtları evlerinde alarak gönderdiler. Onlar nasıl evlerinde seslendirdi ise hep birlikte “Yüzyıllar yaşa 23 Nisan” diyeceğiz. Sözleriyle, bestesiyle, sesleriyle, çekimleriyle, görüntüleriyle, kurgusuyla gönüllü olarak yanımızda olan tüm ekibe teşekkür ediyorum.”

Hazırlanan marş “23 Nisan bu ülkede her çocuğun üzerine doğar doğmaz iliştirilmiş ve  oradan asla alınamayacak bir bağımsızlık hediyesidir.” sözleriyle başlıyor. Seslendiren ise Haluk Bilginer. Klipteki görüntüler cep telefonu ile çekildi. Yönetmenliğini Zeynep Günay Tan yaptı. Marşın bestesi Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi, Orkestra Şefi Doç. Dr. Mehmet Efe tarafından yapıldı. Sözleri ise Şermin Yaşar ile Mehmet Efe tarafından birlikte yazıldı. Düzenlemesini Serkan Sönmez yaptı. Marşı seslendirenler,Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü, Hacettepe Devlet Konservatuarı, Prof. Dr. Mehmet Sağlam Ortaokulu öğrencileri ve Ulubatlı Hasan Ortaokulu öğrencileri.  Kayıtlar ve çekimler evde gerçekleştirildi.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Marşı Sözleri

Gözlerimde ışık gibi
Bağımsızlık hediyesi
Uyandırır bir bayrama
Bu dünyada bir tek bizi

Gurur bizim, inanç bizim
Yarınlar bizim, sen buna inan
Atamızda armağan
Yüzyıllar yaşa 23 Nisan!

Kanatlanan kuşlar gibi
Sonsuz mavi gökler gibi
Selam gönder tüm dünyaya
Dalgalanan bayrağım gibi

Gurur bizim, sevinç bizim
Yarınlar bizim sen buna inan
Atamızdan armağan
Yüzyıllar yaşa 23 Nisan!

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.