23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Olarak Kutlanıyor?

23.04.2020
367
A+
A-
23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Olarak Kutlanıyor?

23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Olarak Kutlanıyor?

“Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile
büyük ve parlak olacaktır.”

M. K. Atatürk

23 Nisan’ın Bayram Oluş Süreci

Türkiye Büyük Millet Meclisi, verilen onca mücadele sonucunda 23 Nisan 1920’de Ankara’da açılır. Bir yıl sonra, 1921’de 23 Nisan günü, “Ulusal Egemenlik Bayramı” olarak Gazi Mustafa Kemal tarafından ilan edilir. Böylelikle Türkiye’nin ilk ulusal bayramı “23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı” olur.

Atatürk’ün 1927 yılında, savaşta babasını ve yakınlarını kaybetmiş çocuklara moral olması için, 23 Nisan’ın çocuklarla anılmasına yönelik bazı adımlar attığını görürüz. Fakat resmî bir şekilde bugünün çocuklarla  ilişkilendirilmesi, 1929 yılında gerçekleştirilir. 1929’da, 23-30 Nisan haftası, “Çocuk Haftası” olarak ilan edilir. Atatürk çocuklara ne kadar değer verdiğini göstermek amacıyla 1933’te onları, makamında kabul eder. Böylece yeni bir geleneği de başlatmış olur.

Bize ait olan milli çocuk bayramımız, 1979 yılında ilk olarak dünyanın farklı ülkelerinden çocukların katılımıyla uluslararası bir boyuta taşınır. Bayramın en son şekli ise 1981 yılında “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adıyla kabul edilerek verilir.

Atatürk Neden Bugünü Çocuklara Armağan Etti?

23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayramdır. Hele ki dünyada herhangi bir milletin “Ulusal Egemenliği”ni kazandığı, Meclisini açtığı bir günü çocuklara armağan ettiği görülmemiştir. Peki, Atatürk neden böyle bir şey yaptı?

Benoit Mechin “Kurt ve Pars” adlı eserinde Atatürk’ün neden bugünü çocuklara armağan ettiğini şu sözlerinden anlıyoruz:
“Ben çocuk haftasını, çocuklara hürmet edilmesini temin ve onların zaafından yararlanarak çok defa yapıldığı gibi onlara eziyet ve hayvan gibi muamele edilmesini önlemek için meydana getirdim. Bu tedbirim, milletin geleceğine karşı gösterilen bir saygı olarak görülmelidir.” 

Bu sözlerden anlaşıldığı üzere, kurulan Meclis’in ve Cumhuriyet‘in devam ettiricisi olacak görülen çocukların korunmasına yönelik ve ne kadar önemli ve değerli oldukları ile ilgili farkındalık yaratabilmek için Atatürk, 23 Nisan gününü Türk çocuklarına armağan etmiştir.

 

Bizler de ülkemizin geleceği çocuklarımızın bayramını ve ulusal egemenliğimizin temsilcisi Meclisimizin açılışının 100. yıl dönümünü büyük bir sevinçle kutluyoruz. Sağlıkla ve umutla nice 100 yıllara…

 

“Çocuklar; geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir.
Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”

M. K. Atatürk

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.