23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

22.04.2022
776
A+
A-
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ne zaman ilan edildi ve 2021 itibarıyla kaçıncı yılını kutluyoruz? Atatürk, 23 Nisan’ı neden çocuklara armağan etti? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

“Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile
büyük ve parlak olacaktır.”

Mustafa Kemal Atatürk

23 Nisan Neden Çocuk Bayramı Olarak Kutlanıyor?

Türkiye Büyük Millet Meclisi, verilen onca mücadele sonucunda 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da açılır. Bundan bir yıl sonra 23 Nisan günü, “Ulusal Egemenlik Bayramı” olarak ilan edilir. Böylece Türkiye’nin ilk ulusal bayramı “23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı” olur.

Atatürk’ün 1927 yılında, savaşta babasını ve yakınlarını kaybeden çocuklara moral olması amacıyla 23 Nisan’ın çocuklarla anılmasına yönelik bazı adımlar attığını görürüz. Fakat resmî bir şekilde bugünün çocuklarla  ilişkilendirilmesi, 1929 yılında gerçekleşir. 1929’da, 23-30 Nisan haftası, “Çocuk Haftası” olarak ilan edilir. Sonraki süreçte 1933 yılında, Atatürk çocuklara ne kadar değer verdiğini göstermek için makamında çocukları kabul eder. Böylece yeni bir geleneği de başlatmış olur.

Sadece bize ait olan millî çocuk bayramımız, 1979 yılında ilk olarak dünyanın farklı ülkelerinden çocukların da katılımıyla uluslararası bir boyuta taşınır. Bayramın en son şekli ise 1981 yılında “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adıyla kabul edilerek verilir.

Atatürk 23 Nisan’ı Neden Çocuklara Armağan Etti?

23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayramdır. Hele ki dünyada herhangi bir milletin “Ulusal Egemenliği”ni kazandığı, Meclisini açtığı bir günü çocuklara armağan ettiği görülmemiştir. Peki, Atatürk neden böyle bir şey yaptı?

Benoit Mechin’in “Kurt ve Pars” adlı eserinde Atatürk, neden bugünü çocuklara armağan ettiğini şu sözlerle açıklar:
“Ben çocuk haftasını, çocuklara hürmet edilmesini temin ve onların zaafından yararlanarak çok defa yapıldığı gibi onlara eziyet ve hayvan gibi muamele edilmesini önlemek için meydana getirdim. Bu tedbirim, milletin geleceğine karşı gösterilen bir saygı olarak görülmelidir.” 

Bu sözlerden anlaşıldığı üzere, kurulan Meclis’in ve Cumhuriyet‘in devam ettiricisi olacak görülen çocukların, korunmasına yönelik dikkat çekmek ve ne kadar değerli olduklarını vurgulamak amacıyla Atatürk, 23 Nisan gününü Türk çocuklarına armağan etmiştir.

Bizler de ülkemizin geleceği çocuklarımızın bayramını ve ulusal egemenliğimizin temsilcisi Meclisimizin açılışının 101. yıl dönümünü büyük bir sevinçle kutluyoruz. Sağlıkla ve umutla nice yıllara…

“Çocuklar; geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir.

Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”

Mustafa Kemal Atatürk

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.