24 Kasım Öğretmenler Günü

24.11.2023
1.353
A+
A-
24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü ne zaman ilan edildi, öğretmenler günü neden kutlanır, öğretmenler günü neden 24 kasımda kutlanır, Atatürk’e başöğretmen unvanı neden verildi gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr, öğretmendir.  

M. K. ATATÜRK 

 

Dünyada UNESCO’nun belirlemiş olduğu 5 Ekim tarihinde kutlanan Öğretmenler Günü, bazı ülkelerde farklılık göstermektedir.  Bu ülkelerden birisi de bizim ülkemizdir. Öğretmenler Günü’nün 24 Kasım’da kutlanmasının sebebi Türk Harf İnkılabıyla ilgilidir.

Geçmişte birçok alfabe kullanmış olan Türk milletinin en son kullandığı alfabe, Arap harflerinden oluşmaktaydı. Bu alfabenin bazı olumsuzluklarını fark eden Atatürk, okuma-yazma oranlarının artması için neler yapılabileceğini düşündükten sonra, Latin alfabesinin Türkçe için daha uygun olduğuna kanaat getirdi. Bunun üzerine birçok çalışma yaptırarak yeni alfabenin ortaya çıkmasını sağladı. 9 Ağustos 1928 tarihinde, Sarayburnu Parkı’nda Latin harflerinden oluşan yeni alfabeyi, halka tanıttı. 1 Kasım 1928’de ise Türk Harfleri Hakkındaki Kanun, TBMM tarafından kabul edildi. Böylece Harf İnkılabı ile ülke genelinde okuma- yazma seferberliği başlatılmış oldu.  

11 Kasım 1928’de Millet Mektepleri, halka yeni harfleri  öğretmek ve okuma-yazma bilmeyen halkı kitaplarla buluşturmak amacıyla açıldı. Atatürk bunun için bizzat çaba sarf etti ve ilk dersi Tekirdağ’da kendisi verdi. Bugüne kadar Türk halkına önderlik ederek gelişmesine katkı sağlamasından ve yeni harfleri öğretmek amacıyla verdiği mücadeleden dolayı 11 Kasım 1928’de, Bakanlar Kurulu kararıyla Atatürk’e Millet Mektebi’nin Başöğretmeni unvanı verildi. 

24 Kasım 1928’de, Millet Mekteplerinin Talimatnamesi’nin yayımlanmasıyla Atatürk’e verilen “Başöğretmen” unvanı resmileşti.  1981 yılında bu olayın yıl dönümü olarak ve Atatürk’ün doğumunun da 100. yılı olmasından dolayı 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kabul edildi.

Atatürk’ün eğitime ve öğretmene verdiği önemi, Kurtuluş Savaşı yıllarında, en kritik savaşlardan birisi olan Kütahya-Eskişehir Savaşı esnasında Maarif (Eğitim) Kongresi toplantısını yapmasından anlıyoruz. Bir milletin kurtuluşu, sadece savaş kazanarak elde edemeyeceğini ancak eğitimle ayağa kalkılacağını bilmektedir. Eğitimde en büyük görevin öğretmenlere düştüğünü de her fırsatta dile getirmektedir.

Bir ülkeyi şekillendirecek gücü elinde tutan öğretmenler; büyük bir özveri, hoşgörü ve sabırla ellerindeki cevherleri işlemektedir. Bir insana dokunmanın tüm ülkeye dokunmak olduğunu bilen ve etrafını aydınlatmak için kendinden vazgeçen bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. 

Öğretmenler; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır!

M.K. ATATÜRK 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.