24 Kasım Öğretmenler Günü

24.11.2019
397
A+
A-
24 Kasım Öğretmenler Günü

 Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr, öğretmendir.  

M. K. ATATÜRK 

 

Dünyada UNESCO’nun belirlemiş olduğu 5 Ekim tarihinde kutlanan Öğretmenler Günü, bazı ülkelerde farklılıklar göstermektedir.  Bu ülkelerden birisi de bizim ülkemizdir. Öğretmenler Günü’nün 24 Kasım’da kutlanmasının sebebi ise Türk Harf İnkılabıyla bağlantılı ve Atatürk’ün Başöğretmen olmasıyla ilgilidir. 

Geçmişte birçok alfabe kullanmış olan Türk milletinin en son kullandığı alfabe, Arap harflerinden oluşmaktaydı. Bu alfabenin bazı olumsuzluklarını fark eden Atatürk, okuma-yazma oranlarının artması için neler yapılabileceğini düşündükten sonra, Latin alfabesinin Türkçe için daha uygun olduğuna kanaat getirdi. Bunun üzerine birçok çalışma yaptırarak yeni alfabenin ortaya çıkmasını sağladı. 9 Ağustos 1928 tarihinde, Sarayburnu Parkı’nda Latin harflerinden oluşan yeni alfabeyi, halka tanıttı. 1 Kasım 1928 itibariyle de Türk Harfleri Hakkındaki Kanun, TBMM’de kabul edildi. Böylece Harf İnkılabı ile ülke genelinde okuma- yazma seferberliği başlatılmış oldu.  

11 Kasım 1928’de Millet Mektepleri, halka yeni harfleri tanıtıp öğretmek ve okuma-yazma bilmeyen halkı kitaplarla buluşturmak amacıyla açıldı. Atatürk bunun için bizzat çaba sarf etti ve ilk dersini de Tekirdağ’da kendisi verdi. Atatürk’ün yeni harfleri öğretmek için verdiği bu çabadan dolayı ve bugüne kadar da Türk halkına önderlik ederek gelişmesine katkı sağladığı için 11 Kasım 1928 tarihinde, Bakanlar Kurulu kararıyla Millet Mektebi’nin Başöğretmeni unvanı, Mustafa Kemal Atatürk’e verildi. 

24 Kasım 1928’de, Millet Mekteplerinin Talimatnamesi’nin yayımlanmasıyla Atatürk’e verilen “Başöğretmen” unvanı resmileşti.  1981 yılında bu olayın yıl dönümü olarak ve Atatürk’ün doğumunun da 100. yılı olmasından dolayı 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kabul edildi.

Atatürk’ün eğitime ve öğretmene verdiği önemi, Kurtuluş Savaşı yıllarının en kritik savaşlarından birisi olan Kütahya-Eskişehir Savaşı, devam ederken 15-21 Temmuz 1921’de Maarif (Eğitim) Kongresi toplantısını yapmasıyla anlıyoruz. Halen savaşmakta olan bir milletin kurtuluşunun sadece o savaşı kazanmak olmadığını, savaş sonrasında eğitimle ayağa kalkılacağını bilmektedir. Buradaki en büyük görevin de öğretmenlere düştüğünü, her fırsatta dile getirmiştir.

Bir ülkeyi şekillendirecek gücü elinde tutan öğretmenler; büyük bir özveri, hoşgörü ve sabırla ellerindeki cevherleri işlemektedirler. Bir insana dokunmanın tüm ülkeye dokunmak olduğunu bilen ve etrafını aydınlatmak için kendinden vazgeçen bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. 

 

Öğretmenler; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır!

M.K. ATATÜRK 

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.