27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

27.12.2023
1.772
A+
A-
27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

27 Aralık 1919 Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin kaçıncı yılı, Atatürk’ün Ankara’ya gelişi ve seymenler gibi birçok bilgi yazımızda!

27 Aralık 1919 Yılında Ankara’nın Durumu

Tarih sahnesinde önemli bir yere sahip olan Ankara, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir kenttir. Kuruluşu MÖ 8. yüzyıla kadar giden şehir, Friglerden sonra Kimmerlere, Lidyalılara, Galatlara ve Romalılara yurt olmuştur. 1073 yılında Selçuklular tarafından fethedilmiş, 1301 yılında İlhanlıların eline geçmiş, 1354 yılında da Orhan Gazi zamanında Osmanlı’ya tabi olmuştur.

Ankara tiftik keçisi yetiştiriciliği konusunda ün yapmış bir şehirdir. Uzun yıllar tiftik keçisinden elde edilen yünle sof ve şâli dokumacılığı yapılmıştır. Zaman içinde Avrupa’ya kaçırılan tiftik keçileri, bu ticari kaynağın bitişine sebep olmuştur. Bununla birlikte şehir önemini kaybetmeye başlamış ve adeta terk edilmiş bir hâl almıştır.

Atatürk’ün Ankara geldiği 1919 yılında bu şehir, bozkırın ortasında karasal iklimin hakim olduğu, bataklıkların ve sivrisineklerin bolca bulunduğu bir yerdir. 20-22.000 nüfuslu bu kentin en önemli özelliği, Ahilik teşkilatı sayesinde disiplinleri ve ahlakı hiç bozulmamış insanların bulunmasıdır. Bu özellik ve ayrıcalık sayesinde Milli Mücadeleye büyük destek verilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

Osmanlı Devleti’nin Mondros Ateşkesi’ni imzalaması sömürgeci devletlerin Anadolu topraklarını işgal etmesini kolaylaştırdı. Yurdun dört bir yanı işgal edilirken fakir ve çaresiz Anadolu halkı ne yapacağını bilememekteydi. Mustafa Kemal ise işgaller karşısında sessiz kalmayarak 19 Mayıs 1919 yılında Milli Mücadele için yola çıktı. Bu yolculuğun son durağı ise Ankara oldu.

Atatürk, almış olduğu kararlar doğrultusunda, ulusal egemenliğe dayalı bir devlet kurmak için İstanbul’a tabi değil, İstanbul’un Ankara’ya tabi olması gerektiğine inanmaktaydı. Bundan dolayı da Anadolu’nun ortasındaki bu limana sığınmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini burada atmaya karar vermiştir.

Atatürk ve arkadaşları 27 Aralık günü Ankara’ya geldiklerinde ılık ve güneşli bir hava vardı. Çankaya ve Dikmen tepelerinde hafızlar ezan ve salât okuyor, kalabalık bir seğmen alayı hazırda bekliyor ve köylerden çıkmış gelmiş binlerce kişi Atatürk ve arkadaşlarının gelişini bekliyordu. Bütün esnaf ve mektepliler Dikmen bağlarında, Çankaya’da, Kızılyokuş eteklerinde ve İstasyon yolunda bekleyiştedi. Jandarma ile yirmi kadar polis de buradaydı. Yani bütün Ankara halkı destekledikleri Milli Mücadele liderini ve arkadaşlarını beklemekteydi. Bu da kurtuluş mücadelesine destek verdiklerinin göstergesi olarak o yıllarda çok büyük önem teşkil etmekteydi.

Atatürk o günkü ruhu şöyle özetlemektedir: “Bütün mektepler ve mevcut talebeler, esnaf heyetleri, milli kıyafetleri ve milli oyunları ile Ankara delikanlıları (seğmenler) ve bütün halk hasretle ve samimiyetle heyeti karşılamışlardır. Ankara’nın tarihinde hiçbir olay, hiçbir hareket bugünkü tezahürat kadar esas ruhundan, milletin ruhundan doğmamıştır. Bu samimi coşku, müdafaa-i hukuk-ı milliyenin tecellisindeki azim ve hedefindeki kudsiyettendir. Kesinlikle anlıyoruz ki, bu millet, artık insanca, bugün insanlık adına kabul edilen her türlü hukuka sahip olarak yaşamak istemektedir. Milli teşkilat, milletin öz yüreğinden taşan en asil, en nezih duygular ile beslenerek büyümüş, vatanın ve Türklüğün kurtuluşunu gerçekleştirmeye azmetmiştir.”

Milli Mücadeleye vermiş olduğu destek ve güvenilir bir liman olmasından dolayı Ankara; boş bir bozkır kalesinden Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacak kalesine dönüşmüştür.

Bugün 27 Aralık 2022 tarihi itibarıyla Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103. yılını kutluyoruz. Her zaman olduğu gibi onu ve silah arkadaşlarını saygı, özlem ve minnetle anıyoruz.

Kaynak: https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/73908

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.