3 Aralık Engelleri Yok Etme Günü

03.12.2019
529
A+
A-
3 Aralık Engelleri Yok Etme Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 1992 yılından bu yana uluslararası bir gün olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Kurulu’nun aldığı kararla ilan edilen bugünde, engeli olan bireyler için toplumda farkındalık yaratmak, her bireyin eşit olduğu vurgulamak ve onların rahat edeceği koşulları oluşturmak için adımlar atılmakta ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Her yıl Birleşmiş Milletler tarafından farklı bir tema belirlenerek bugünde etkinlikler düzenlenmektedir. 2019 Dünya Engelliler Günü teması, “ Engelli bireylerin katılımlarının ve 2030 kalkınma gündemi içinde yer almalarının sağlanması” olarak belirlendi. Tema ile amaçlanan 2030 planları doğrultusunda bu bireylerin güçlendirilmesi ve tüm insanlarla eşit haklara ve koşullara kavuşmalarını sağlamaktır.

Bugün dünyada, 1 milyardan fazla insanın engeli bulunmakta. Bunlardan 100 milyondan fazlasının çocuk olduğu bilinmektedir. Bu çocuklardan da birçoğu yeterli sağlık hizmetini alamamaktadır. Engelli bireyler için devletler ve hükümetler gerekli çalışmaları yapmalı ve tüm bireylerin ayırım yapılmaksızın eşit koşullarda yaşamaları sağlanmalılar.

 

Engelliler Haftası Ne Zaman?

10 Mayıs ile 16 Mayıs haftası ise gene Birleşmiş Milletler tarafından kutlanan engellilerin sorunlarının dile getirildiği ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı bir haftadır.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.