5 Adımda Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Arttırılır?

14.09.2020
1.709
A+
A-
5 Adımda Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Arttırılır?

5 Adımda Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Arttırılır?

Başarılı olma isteğiniz ne kadar çok olursa olsun, çalışma isteğinizin aynı derecede yüksek olmadığı günler olabilir. Çalışmaya yeni başladığınız ilk bir ay içinde ders çalışma isteğiniz, çok yüksek olmasına rağmen bu istediği, istenen seviyede tutamayabilirsiniz. Bu nedenle ders çalışma motivasyonunu arttırma konusunda sizlere yardımcı olabilecek bilgileri 5 adımda topladık. Ders çalışma isteğini arttırmanın 5 adımına gelin beraber göz atalım:

 • Hedefinizi belirleyin.
  Çalışma motivasyonu kazanmanın ilk altın kuralı ‘hedef belirlemektir.’ Gelecekte yapmak istediğin meslek ne? Bu mesleğe ulaşabilmen için ne kadar çalışman gerekiyor? Eğer bir sınava hazırlanıyorsan kazanmak istediğin lisenin ya da üniversitenin sana faydaları neler olacak? Bu gibi soruları kendine sorarak hedefini şekillendirebilirsin. Hedefini belirlemek çalışma isteğinin giderek artmasını sağlayacak. Hedefin ile ilgili tüm bilgileri öğrenirsen ona ulaşmak için elinde somut bir veri olacak ve sen de o yönde çalışmalarını hızlandıracaksın. Diyelim ki hedefinde iyi bir üniversite kazanmak var. Onun puan aralığını öğren ve bu puana ulaşmak için gereken net sayısını hesapla. Her dersten ne kadar net çıkarman gerektiğini bilmek, ne kadar çalışman gerektiğini sana gösterecektir.

 • Kendinize güvenin ve başaramam düşüncesinden kurtulun.
  Çalışma isteğini kaybetmenin diğer bir nedeni başaramadığını ve anlamadığını düşünmektir.  Çok fazla yanlış yapmak, sizi yapamayacağım düşüncesine sevk edebilir. Yapılan her yanlışın aslında doğrusunu öğrenerek kendinizi bir adım ileriye götürebileceğinizi keşfetmeli ve olumsuz düşüncelerden kendinizi uzaklaştırmalısınız. Bir konunun hiçbir noktasını anlamamak ya da tamamen unutmak mümkün değildir. Yalnızca öğrenilen bilgi kalıcı olmadığı için sizin endişelenmenize sebep olabilir. Bu noktada da bir kez daha çalışarak o konuyla ilgili ön yargılarınızı kırabilirsiniz.

 • Plansızlıktan kurtulun.
  Sadece meslek hedefinizi değil günlük, haftalık planlarınızı da kendiniz belirleyin. Çalışmaya başlamadan önce hangi derse çalışacağını bilmek zaman kaybını engelleyecektir. “Ne çalışacağımı bilmiyorum?” kararsızlığı ile vakit kaybetmeden, belirlediğiniz plan çerçevesinde gün içinde ilerlemek size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Belirlediğiniz plana uymakta zorluk bile çekseniz devam ettirdiğiniz sürece, ister istemez plan sayesinde çalışma isteğiniz artacak ve bu durum bir alışkanlığa dönüşecektir. Bir süre sonra ise çalışamadığınız zamanlarda içinizdeki vicdan azabı ortaya çıkarak sizlerin bu alışkanlığı devam ettirmenizi sağlayacaktır.
 • Doğrularınıza odaklanın.
  Her test için doğru ve yanlış sayınızı mutlaka belirleyin ve her ders için doğru sayınızın artışına odaklanın. Yeni öğrenilen bir konuda yanlış yapmak çok olağandır; bu noktada asıl odaklanmanız gereken yapabildikleriniz yani doğrularınız olmalıdır. Bu motive olmanıza yardımcı olacaktır.

 • Kendinizi ödüllendirin.
  Yaptığınız uzun bir çalışmadan sonra güzel bir mola vermeyi ihmal etmemelisiniz. Bir hafta boyunca yoğun bir çalışma yürüttükten sonra da kendinizi bir dinlenme zamanı ile ödüllendirmeyi unutmayın. Kendinizi ödüllendirmek, sizi daha fazla çalışmaya yönlendirecektir. Hepsini doğru cevapladığınız bir test sonrası en sevdiğiniz yiyecek ya da hobinize ayıracağınız süre ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Dönem dönem çalışma istediğinizin azaldığı anlardan sizi kurtaracak bu 5 adımla çalışma motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar diliyoruz.

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.