5 Bin 700 Yıllık Sakızdan İnsan DNA’sı Elde Edildi!

19.12.2019
515
A+
A-
5 Bin 700 Yıllık Sakızdan İnsan DNA’sı Elde Edildi!

5 Bin 700 Yıllık Sakızdan İnsan DNA’sı Elde Edildi!

Danimarka’da arkeolojik alanda yapılan kazı çalışmaları sonucunda 5 bin 700 yıllık sakız parçasına rastlandı. Bu sakız parçası sayesinde de o dönemin insanlarına dair gen haritası çıkarıldı.

Çamurun içinde bulunan ve kendini günümüze kadar çok iyi bir şekilde koruyan fosilden alınan sakız kalıntısı sayesinde bugüne kadar yapılmış olan araştırmalardan daha fazla bilgi elde edilmiş oldu. Bu bilgiler sayesinde sakızı çiğneyen kişinin koyu tenli, kahverengi saçlı ve mavi gözlü bir kız çocuğu olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda sakızın içerisinde fındık ve ördek DNA’sına da rastlanıldı.

Araştırmacıların “Lola” adını verdikleri kadının Baltık Denizi’nde bir adada yaşadığı ve diş eti hastalığından muzdarip olduğu da ayrıca belirtilenler arasında.

Kopenhag Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Hannes Schroeder, konu ile ilgili olarak “Elde edilen veriler patojen mikroplarının evrimi ve yayılma sürecini anlamamız açısından çok değerli bilgiler içeriyor. O devirde bu mikroplar ölümcüldü. Diş ve kemik harici maddelerden ilk kez o döneme ait insanlara ilişkin gen haritası çıkardık.” dedi. İlaveten Dr. H. Schroeder, aslında bir ağaç katranı olan “sakızın”, özellikle insan kalıntısı olmayan zaman dilimleri için, çok değerli bir antik DNA kaynağı olduğunu ve de insan patojenlerinin yıllar içinde nasıl geliştiğine dair fikir verdiğini de söylüyor.

 

Kaynak : https://tr.euronews.com/2019/12/18/5700-yillik-sakizla-ilk-kez-o-donemde-yasayan-bir-insanin-gen-haritasi-cikarildi

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.