9. Sınıfta Kalanlara MEB’den Fırsat

9. Sınıfta Kalanlara MEB’den Fırsat

Milli Eğitim Bakanlığı 9. sınıfta sınıf tekrarı yapan öğrencilere bir fırsat sunmaya karar verdi. Sınıf tekrarı yapan öğrenciler isterlerse mesleki eğitime yönlendirilebilecekler. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, Hürriyet’e yaptığı açıklamada konuyla ilgili detaylara yer verdi.

9. sınıfta tekrar yapmak zorunda kalan öğrencilere ikinci bir şans olarak mesleki yönlendirme çalışmaları yapılmasına karar verildiğini ve bununla ilgili çalışmalar yapıldığını söyleyen Numanoğlu, öğrencilerin ve velilerin bu durumdan haberdar olması için merkezlerin tanıtımı konusunda belediyeler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve birlikleri, yerel yazılı ve görsel medya kuruluşlarının desteklerini beklediklerine ilişkin çağrıda bulundu.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanlar ustalık, kalfalık belgesi alarak mezun oluyorlardı. Bu yıl yapılan düzenlemeyle fark dersleri verenler lise diploması alabilecekler. Öğrenciler diploma alamadıkları için buraları tercih etmiyorlardı. Akademik başarısı düşük, sınıf tekrarı yapan öğrenciler isterlerse bu merkezlere gidebilirler. Hem işletmede becerilerini geliştirebilir, hem de diploma sahibi olabilirler. Lise mezunu haklarından yararlanabilirler. Bu merkezlerin tanıtımıyla fark dersleri vererek meslek sahibi olabilecekleri bir seçenek sunuyoruz öğrencilere. İsterlerse üniversite sınavına da girebilirler.”

Süreçte Neler Olacak?

Meslek ve teknik liselere yönlendirilen öğrenciler mesleğe yönelik eğitim almaya başlayacaklar. 11. sınıfın sonunda kalfalık, 12. sınıfın sonunda ise ustalık belgesini almaya hak kazanacaklar. Bu süreçte fark derslerini de verebilirlerse lise diploması alma imkanları da bulunuyor. Bu diplomayı alabilmeleri için öğrencilerin ustalık belgesinin yanında fark derslerini ya yüz yüze eğitim programları aracılığıyla ya da açık ortaöğretim kurumları yoluyla vermek zorundalar. Ustalık belgesi ve diploma alanlar KOSGEB desteğinden de faydalanabiliyor.

 

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/egitim/lise-1de-kalanlar-mesleki-egitime-41337266

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.