Afyon ve Kırşehir UNESCO’da!

01.11.2019
760
A+
A-
Afyon ve Kırşehir UNESCO’da!

Afyon ve Kırşehir UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil oldu. Afyonkarahisar Belediyesi ve Kırşehir Belediyesi başta olmak üzere şehirdeki kurumların da yürüttükleri çabalar sayesinde UNESCO’ya dahil olan şehirlerden Afyonkarahisar “Gastronomi” alanında, Kırşehir ise “Müzik” alanında seçilmiştir.

Kırşehir, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Türkiye’den müzik alanında dahil olan ilk şehir olmuştur.  Müzik alanında çıkartmış olduğu Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Hacı Taşan, Çekiç Ali gibi isimlerle ön plana çıkmıştır. Afyon ise Gaziantep (2015) ve Hatay’dan (2017) sonra gastronomi alanında UNESCO’ya dahil olan üçüncü ilimiz oldu. Şehrin sucuk, lokum, haşhaş, keşkeş, patatesli köy ekmeği ve manda sütünden yapılma kaymağı gibi birçok tescillenmiş ürünü bulunmakta.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Nedir?

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programı (Creative Cities Network), UNESCO tarafından 2004 yılında yaratılmış olup çeşitli bölgelerden, farklı gelir seviyeleri, kapasite ve nüfusa sahip şehirleri yaratıcı endüstriler alanında çalışmak üzere bir araya getiren bir girişimdir. Yaratıcı Şehirler Ağı, şehirler tarafından kendi yetenek ve enerjilerini yönlendirecekleri yaratıcı endüstri sektörü tercihlerine göre edebiyat, film, müzik, zanaat ve halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya sanatları olarak 7 tema etrafında oluşturulmuştur. Türkiye’den tasarım dalında İstanbul, zanaat ve halk sanatları dalında Kütahya, gastronomi dalında ise Hatay ve Gaziantep bulunmaktadır.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Listesiyle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz http://www.unesco.org.tr/Pages/519/129/ ve http://www.unesco.org.tr/Pages/88/129/UNESCO-Yarat%C4%B1c%C4%B1-S%CC%A7ehirler-Ag%CC%86%C4%B1 adreslerini inceleyebilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.