ALMANYA’DA YILIN DOKTORU: DİLEK GÜRSOY

21.09.2019
208
A+
A-
ALMANYA’DA YILIN DOKTORU: DİLEK GÜRSOY

Almanya doğumlu Dr. Dilek Gürsoy, Alman Tıp Ödülü’nü almaya yapay kalp naklini gerçekleştirerek layık görüldü. German Medical Award (Alman Tıp Ödülü) Almanya, Avusturya ve İsviçre’de tıp alanında yapılan çalışmalar için doktorlara ve tıbbi kuruluşlara verilen bir ödüldür. Bu yıl Avrupa’da yapay kalp naklini gerçekleştiren ilk kadın cerrah Dr. Dilek Gürsoy’a verilecek. Ödül kendisine 18 Kasım’da Düsseldorf’ta takdim edilecek.

Dilek Gürsoy, “Ödül geçmişte tıp alanındaki çalışmalarımdan dolayı verildi ama bana gelecekteki çalışmalarım için motivasyon oldu” diyerek duygularını ifade etti. Dr. Gürsoy, kalp hastalıklarının tedavisinin istenilen düzeye gelemediğini ve yapay kalp çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek “Ne yazık ki insanlar organ nakli konusunda henüz tam bilinçlenmiş değil. Özellikle kalp nakli konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Çünkü bağışçıların sayıları yeterli değil. Bağışçı bulunamadığı için çok sayıda insan yaşamını yitiriyor. İşte bu noktada yapay kalp büyük önem kazanıyor“ dedi.

Yapay kalp merkezi kurmayı amaçladığını belirten Dr. Gürsoy, 2019 yılında hala 40-50 yıl önceki teknolojinin kullanıldığını ve aradan geçen bunca zamana rağmen bir ilerleme olmamasının kendisini sinirlendirdiğini, bu sebeple yapay zeka ile bağlantılı bir sistem oluşturulacağını ve bunu hayata geçirebilmek için de yapay kalp merkezi kurulmasında yarar olacağını, dile getirdi.

Dilek Gürsoy Kimdir?

Almanya’da, Ordu Fatsalı bir işçi ailesinin iki çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Dilek Gürsoy; henüz 10 yaşındayken babasını kalp krizinden kaybetti. Bu olayın onda derin izler bırakması ve içindeki insanlara yardım etme isteğiyle Düsseldorf Tıp Fakültesi’nden kalp cerrahı olarak mezun oldu.2012 yılında, yapay bir kalbi implante eden Avrupa’da ilk kadın cerrah oldu. Ayrıca, kablolar ve harici güç kaynakları olmadan yeni tip bir yapay kalp geliştirmek için de çalışmalar yaptı.

Çocukluk hayalini gerçekleştiren Dr. Dilek Gürsoy  2012 yılında gerçekleştirdiği yapay kalp nakli ile adını kalp cerrahisi alanında tarihe yazdırdı.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.