Ara Tatil Başlıyor!

Ara Tatil Başlıyor!

Bu yıl ilk defa uygulanacak olan ara tatil uygulamasıyla ilgili eğitimciler, uzmanlar, veliler ve bakanlık farklı görüşler ortaya koymakta. İyi mi olacak, kötü mü? Bazı uzmanlar ve eğitimciler okula yeni başlayan, okuma-yazmayı yeni öğrenen öğrenciler için soğuma dönemi yaşanacağını ve öğrenilenlerin unutulacağını belirtiyorlar.

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ara tatillerin eğitim için yeni bir soluk olacağını ve tatilde yatmaları değil, çocukların sosyalleşmeleri amaçlandığı için birçok etkinlik düzenlediklerini belirtti. Konuyla ilgili detaylı bir açıklama ise Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük tarafından yapıldı: “Bu 2 aylık süre içinde öğrendiklerini zaten dışarıda uygulayacaklar, görecekler, yaşayacaklar. Herhangi bir unutma mümkün değil. Bizim yaptığımız zaten eğitimin bir parçası.”dedi.  Büyük, hazırlamış oldukları aratatil.meb.gov.tr  adresi üzerinden erişilebilecek 16 ana başlıkta 180’e yakın faaliyet hazırladıklarını bildirdi. Bu 16 etkinlik alanı arasında gezi, bilgi ve teknoloji, iletişim, sağlık, okuryazarlık, sanatsal faaliyetler, sportif faaliyetler, doğa ve çevre, araştırma ve gözlem, oyun oynama ve bulmaca çözme, sosyal sorumluluk, el sanatları, bilim, yardımlaşma, kariyer planlama, günlük yaşam becerileri ve aile günü gibi başlıklar bulunmakta.

Sitede ara tatil etkinlikleri kapsamında hazırlanmış 81 ili kapsayan bir harita bulunmakta. Bulunulan il ve etkinlik alanı seçilerek o ilde o alanla ilgili olan faaliyetler çıkmakta. Seviyelere ayrılan etkinliklerde ilkokul, ortaokul ve lise grupları için ayrı ayrı kategoriler oluşturulmuş ve öğrenciler seviyesine uygun olmayan etkinliğe katılamamaktadır.

Ara Tatil Süresi Ne Kadar ve Karne Verilecek Mi?

15 Kasım Cuma günü okul çıkışı itibariyle karnesiz bir şekilde başlayacak olan ara tatil 24 Kasım Pazar günü son bulacak. Hafta sonu ile birlikte ara tatil 9 gün sürmüş olacak.

Tatil Süresince Neler Yapılabilir?

Bu tatil kapsamında dengenin iyi kurulması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle:

  • Dinlenmenin, eğlenmenin ve etkinliklerin yanı sıra yatış ve kalkış saatlerine dikkat edilerek düzenin dışına çıkmamakta fayda var. Çünkü bu kısa gibi görünen 9 günde tam düzen oturuyor derken işler rayından çıkabilir. Okul açıldıktan sonra adaptasyon dönemi için de vakit kaybedilmemeli.
  • Eğlenmenin ve güzel vakit geçirmenin yanında okula yeni başlayan öğrenciler için günlük birer saatlik ders çalışma saati planlanabilir.
  • Diğer sınıf düzeyleri için de ders/konu eksiklikleri olduğu düşünülen öğrenciler için abartıya kaçmadan ders çalışma planları yapılabilir.
  • MEB’in yapmış olduğu etkinlikler ebeveynlerle gerçekleştirilmeli. Çocuklarla bol bol vakit geçirilmelidir.Bu dönem bunun için bir fırsat olabilir.
  • Tatilin kaliteli ve verimli olabilmesi için çocuklarla birlikte ortak planlar yapılmalı. Anne-çocuk ya da baba çocuk günü yapıp sohbet edilebilir, geziye çıkılabilir, birlikte parka gidilebilir, tiyatro/sinemaya gidilebilir, aile büyüklerine ziyaretler yapılabilir, birlikte kitap okunabilir, bilgisayar oyunu oynanacaksa gene birlikte yaparak ânı paylaşabilirsiniz.

Bütün öğrencilerimize ve öğretmenlere iyi tatiller diliyoruz.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.