Ara Tatilde Ne Yapmalı?

16.11.2020
789
A+
A-
Ara Tatilde Ne Yapmalı?

Ara Tatilde Ne Yapmalı?

Öğrenciler ve veliler ara tatilde ne yapmalı, ara tatilde uzaktan eğitim olacak mı, ara tatilde ders çalışılır mı, tatilde ders çalışmak için nasıl bir yol izlemeliyiz, veliler ara tatilde ne yapmalı gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa yazımıza göz atmanızda yarar var!

2020 – 2021 eğitim – öğretim yılı Covid-19 salgınından dolayı uzaktan eğitim aracılığıyla başladı. İlerleyen süreçte kademeli olarak bazı sınıf düzeyleri, yüz yüze eğitime geçti. Milli Eğitim Bakanlığının geçen sene başlatmış olduğu ara tatil uygulamasının bu yıl yapılıp yapılmayacağı ise bir süredir merak ediliyordu. Bakan Selçuk, yapılan toplantılar sonrasında ara tatilin yapılacağını duyurdu ve öğrenciler 14 Kasım 2020 itibarıyla tatile başlamış oldular. Hafta sonuyla beraber tatil 9 güne çıkmakta. Peki, öğrenciler ara tatili nasıl değerlendirmeli? Velilerin tutumu nasıl olmalı?

Ara Tatilde Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

İlkokul seviyesindeki kademeler ve ortaokul seviyesindeki 5. ve 6. sınıflar bu ara tatili kitap okuyarak, evde oynanabilecek oyunları oynayarak, resim, müzik, puzzle gibi aktivitelere zaman ayırarak geçirebilirler. Tüm bunların yanında abartıya kaçmadan günlük 2-3 saati geçmeyecek şekilde ders çalışabilirler. Veliler bu konuda ısrarcı olmamalı ve sert bir tutum takınmamalı. Çeşitli seçeneklerin olduğu bir aktivite listesi ile ders planı yapılarak süreç, verimli ve de eğlenceli bir şekilde atlatılabilir.

Kitap okuma alışkanlığı kazandırma ile ilgili ” Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? ” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ortaokul 7. sınıf öğrencileri ile Lise 9, 10, ve 11. sınıf öğrencileri ara tatili kitap okuma alışkanlığı edinerek geçirmeliler. Çünkü ileride girecekleri LGS ve YKS gibi sınavlarda bu durum onlara büyük avantaj sağlayacak. MEB ve ÖSYM sınavlarında okuduğunu anlayıp yorumlama becerisi artık daha fazla sorgulanmakta. Bu durum sadece Türkçe dersindeki paragraf sorularında değil, genel olarak tüm testlerde ölçülmektedir. Bu nedenle, okuduğunu hızlıca algılayıp yorum yapabilme becerisini geliştirmenin yolu, kitap okumaktan geçtiği için bu alışkanlığı edinmekte yarar var.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler ve nereden başlayacağını bilmeyenler kitap okuma serisi kapsamındaki “Neden Kitap Okumalıyız?, Ortaokullar İçin kitap Öneri Listesi, Lise Grupları İçin Kitap Öneri Listesi, Türk Edebiyatında Okunması Gereken Klasikler, Dünya Edebiyatında Okunması Gereken Klasikler” gibi yazılarımıza göz atabilirler.

LGS ve YKS gibi sınavlara hazırlanan 8. ve 12. sınıflar ise ara tatili iyi değerlendirmeliler. Bu tatil eksiklerini kapatmak için bir fırsat olabilir. Öncelikle en çok zorlandıkları dersi belirleyip bu ara tatilde ona yönelik bir çalışma yapmalılar. Bir nevi eksik kapama kampı olarak düşünülebilir. Eğer birden fazla çalışmanız gereken ders varsa güzel bir program yaparak tatili verimli geçirebilirsiniz. Bu süreçte kendinize de zaman ayırın ve kitap okuyarak, film izleyerek kendinizi dinlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Ara Tatilde Uzaktan Eğitim Olacak Mı?

Kasım ara tatilinde öğrenciler isterlerse EBA TV üzerinden ders tekrarlarını izleyebilirler.

16 – 20 KASIM EBA TV Ders Programları :

İlkokul EBA TV Programı

Kasım ara tatilinde ilkokul
EBA TV programı

Ortaokul EBA TV Programı

Kasım ara tatilinde ortaokul
EBA TV programı

Lise EBA TV Programı

Kasım ara tatilinde lise
EBA TV programı

Hepinize sağlıklı, güzel bir tatil ve iyi çalışmalar diliyoruz!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.