Ataması ve İş Olanağı Fazla Olan Sözel Bölümler

22.07.2019
2.048
A+
A-
Ataması ve İş Olanağı Fazla Olan Sözel Bölümler

Ataması ve İş Olanağı Fazla Olan Sözel Bölümler

Üniversite sınav sonuçlarının belli olması ile birlikte asıl telaş başlamış ve adaylar aldıkları puanlarla istedikleri alanlara tercih yapmak için araştırmalara başlamışlardır.

Sözel bölümleri içeren alanlar arasında en popüler olanlar, mezun olduktan sonra en kolay iş bulunabilen alanlardır. Bu nedenle bu bölümlere talep daha fazla olacağından puanları diğer alanlara oranla daha yüksektir. Bölüm seçiminde popüler olmasının yanında adayın ilgi alanına girmesi de önemlidir. Sırf iş imkânı fazla diye hiç ilgi alanına girmeyen bir dalda ömür boyu çalışmak zorunda kalmak da hatalı bir seçim olur.

Tercih Yapmadan Önce Ne Yapmalısınız?

 • Alınan puan ile hangi bölümlere girebileceğinin listesini yapmalı, (Geçen sene aynı bölüm minimum- maksimum kaç puanla öğrenci alımı yaptığı sorgulanmalı)
 • Kontenjanın sınırlı mı yoksa geçen seneden kalan kontenjanın da eklenme durumu var mı?
 • Tercih etmeyi düşündüğün alanın iş bulma konusunda ne kadar ihtiyaç olduğu,
 • İlgi, bilgi, merak alanına girip girmediği yani seçeceğiniz bölümün sizi ne kadar tatmin edeceği ya da hayallerinizi destekleyecek mi? Diye karşılaştırmalar yapılmalıdır.

Böylece hazırlamış olduğunuz liste biraz daha hafifleyecek tercih yapmayı düşüneceğiniz alanlar en aza inecektir. Bu bile sizin seçim yapmanıza önemli katkı sağlayacaktır. Ayrıca, iç sesinize kulak vermek de çok önemlidir.

Ataması ve İş İmkanı fazla Olan Sözel Bölümler

Öncelikle tüm alan, bölüm ve dallardaki okulların puan, kontenjan gibi bilgilerini içeren rehber kitapçığı dikkatle incelemeli listenizi hazırlarken bundan yararlanmalısınız. Sonra bu listeyi bölümlerin içeriklerine göz atarak eleyebilir ya da liste başı yapabilirsiniz.

Böylece meslek seçiminizi daha da aza indirmiş hem puanınıza hem de gönlünüze göre bir meslek seçmiş olursunuz.

Meslekler ve Özellikleri;

 • Coğrafya Öğretmenliği;

Lise ve Meslek liselerine coğrafya öğretmeni olarak atanır. Geçen öğretim yılında Ankara Üniversitesi en yüksek 356,3259 puanla, Çankırı Karatekin Üniversitesi en düşük 259,2943 sözel puanla öğrenci alımı yapmıştır.

 • Tarih Öğretmenliği;

Lise ve Meslek liselerine Tarih Öğretmeni olarak atanır. Geçtiğimiz yıl Marmara Üniversitesi (Atatürk Eğitim Fakültesi) en yüksek 372,87507 puanla, Van 100. Yıl Üniversitesinde (Eğitim Fakültesi) 320,06171 puanla öğrenci kaydetmiştir.

 • Türkçe Öğretmenliği;

İlköğretim 2. Kademe (Ortaokul) Türkçe Öğretmeni olarak atanır. 5,6,7 ve 8. Sınıflarda Türkçe derslerine girer, dil bilgisi ve yazım kurallarını içeren üniteleri içermektedir.

 • Sosyal Bilgiler Öğretmenliği;

Tarih, coğrafya, vatandaşlık bilgileri ve İslam tarihi konularını içeren bir dersler topluluğudur. İlköğretim 2. Kademe (orta okul) 5,6,7 ve 8. Sınıfların derslerine girer.

 • Özel Eğitim Öğretmenliği;

Öğretmen İhtiyacı olan bir bölümdür özel öğrenime ihtiyacı olan öğrencilere eğitim vermek üzere atanan öğretmenlerdir. Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü mezunları önceliklidir.

 • Okul Öncesi Öğretmenliği

Okul Öncesi öğretmenliği (ana okulu ya da ana sınıfı) olarak adlandırılan okul öncesi uyum dönemi için açılan sınıflara atama yapılmaktadır. İlk öğretim Okulları bünyesinde olabileceği gibi müstakil olarak da sadece okul öncesi eğitim yapan okullara atanmaktadır.

 • Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği; Liselere Türk Dili ve Edebiyatı dersleri için atanan branş öğretmenleridir.
 • Gastronomi; Son yılların en popüler meslekleri arasında yer almaktadır. Gıda sektörü konulu her alanda görev alabilir. Aşçılık ön lisans 2 yıllık bölüm olup, gastronomi 4 yıllık lisans bölümüdür. Gastronomi bir mutfak sanatıdır aynı zamanda, gıdanın görselliği yanında içerdiği besin değerlerinin ölçümlerinin de takibi yapılmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık alanlarından restoran zincirlerine kadar geniş kapsamlı bir alandır.
 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları;

Başkent Üniversitesi 447,9092 puanla geçen öğretim yılında öğrenci alırken, en düşük puanla Maltepe Üniversitesi 216,0273 puanla öğrenci kaydetmiştir. Bu öğretim yılında bazı üniversiteler ek bölüm olarak Gastronomi Mutfak Sanatları bölümü açmış ve yeni kontenjanlar oluşmuştur.

 • Gazetecilik;

Basın ve yayın organlarında geniş kapsamlı olarak çalışma olanağının bulunduğu bir alandır. Kendi içinde farklı dallara ayrılmaktadır. Günümüzün geçerli mesleklerindendir.

 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım;

Sözel puanla tercih edilebilen bir alanlardır. Diksiyon, iletişimsel yetenek, yaratıcılık, fikir üretme, ikna kabiliyeti olmak gibi yetenekleri olan kişilerin düşünmesi gereken bir bölümdür.

 • Radyo, Televizyon, Sinema;

Bu bölüm tamamen yetenek gerektirmektedir, yine sözel bölümle öğrenci kaydetmektedir.

 • İlahiyat;

Sözel puanla öğrenci alır. Geçen yıl en yüksek Marmara Üniversitesi İlahiyat (Arapça) 422,0537 puanla kayıt almış, en düşük Yakın Doğu Üniversitesi (Lefkoşa) ise 250, 0584 puanla kayıt yapmıştır.

 • Yeni Medya;

Çağın gelişimine paralel olarak ihtiyaç hissedildikçe açılan yeni bölümler arasında yerini almıştır. Gazetecilik bölümünün kendi içinde ayrılan bir dalı olarak sözel puanla öğrenci almaktadır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 8 Ortalama: 4]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.