Atatürk’ten Bize Kalan Sözler

10.11.2020
419
A+
A-
Atatürk’ten Bize Kalan Sözler

Atatürk’ten Bize Kalan Sözler

Çok zor koşullarda verdiği mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk, hiçbir zaman pes etmedi. Her hareketiyle her söylediği sözle ülkesindeki insanlara ilham oldu. Bu büyük lider, 10 Kasım 1938 tarihinde, sonsuzluğa yol aldığında bize hem kendisinin ölümüyle ilgili hem de hayata dair ders niteliğinde sözler bıraktı. Bugün onun sözlerini tekrar hatırlayalım istedik. Onun da istediği gibi Atatürk’ün fikirlerini anlayarak, duygularını hissederek analım.

Sonsuz saygı ve özlemle….

atatürk gençliği

“Umutsuz durumlar yoktur umutsuz insanlar vardır.
Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.”

atatürk at üstünde

“Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır.
Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna
sahip olma zorunluluğu vardır.”

atatürk meclis görseli

“Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”

atatürk görseli

“Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir. Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır. Ve Türk milleti güven ve mutluluğun kefili olan ilkelerle uygarlık yolunda tereddütsüz yürümeye devam edecektir.” 

“İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni yaşam ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!”

“Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerini inkâr edenler ve beni yerenler çıkabilir. Hatta bunlar, benim yakın bildiğim ve inandıkların arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler, Hint’ten, Mısır’dan döner dolaşır gene gelir, verimli sonuçları kalpleri doldurur.”

“Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir.”

“Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.”

 “Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

“Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir.”

“Beni, milletim nereye isterse oraya gömsün; fakat, benim anılarımın yaşayacağı yer Çankaya olacaktır.”

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.