Ayna Nasıl Üretilir ?

17.10.2019
843
A+
A-
Ayna Nasıl Üretilir ?

Aynaların mucizevi bir izlenim verdiği şüphesiz. Bugün her ev, işyeri, işletmede bulunan ve küçük versiyonları ile de hayatımızda yer eden aynalar, yapılışı itibari ile en merak edilen araçlardandır. Gelin birlikte tarihçesini ve malzemelerini öğrenelim.

Aynanın Tarihi

Aslında ilk aynanın ya da benzeri ürünün ne zaman, nerede üretildiği bilinmiyor. Çünkü insanlar 17.yy’a kadar, parlak yüzeyli ve yansıtma görevi görebilen her şeyden ayna türetebilmiş ya da kendine bakma ihtiyacını karşılayabilmiştir.  Milattan önceki medeniyetlerde, Mısırlılar, Etrüskler, Romalılar ve birçok kabilede benzer aletlerin kullandığını bilmekteyiz. Bugün bizim kullandığımız mantıkta aynaların kökeni ise Venedik’e dayanır. Venedikliler uzunca bir süre camdan yapılan ve bilhassa ayna araçlarında çok ileriydi. Ve bir süre de Venediklilerden bu bilgiler edinilemedi. Çünkü aynaların üretildiği Murano adasına cam ustalarından başkasının girmesi yasaktı. Bir dönem Fransızlar buradan birkaç usta kaçırıp, aynanın sırrını öğrendikten sonra ayna, önce Avrupa sonra dünya genelinde yayılmaya başlamıştır.

Nasıl Üretilir?

Venedikliler, bir yaprak ince kalayın üstüne civa dökerler ve kuruturlardı. Daha sonra civanın fazlasını alarak üzerine bir kağıt, onun üstüne de bir cam levha koyarlardı. Sonra arada kalan kağıt çekilir, camın arkasına da korumalık bir sırt konurdu.

19.yy’dan itibaren ise Alman kimyacı Justus von Liebig yeni bir yöntem buldu. Camın üzerine bir çözeltiyle gümüş kaplama yapıp, deforme olmaması için de bakır sülfat maddeleriyle kaplamıştır. Daha sonra bazı boyama işlemleri ile de ayna üretimleri daha çeşitli hale gelmiştir. Bugün temel prensip olarak işte bu yöntem kullanılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.