B12 Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

22.07.2019
550
A+
A-
B12 Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

B12 Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Özellikle son zamanlarda tıp çevresi ve beslenme uzmanları tarafından adından sıkça söz ettiren B12 vitamini, gerçekten de vücut için en önemli şeylerdendir. Eksikliğinde vücutta tahmin edemeyeceğiniz kadar semptom yaşatırken, gerektiği miktarda takviye yapılması da bir o kadar faydalıdır. B12’nin esas ‘kobalamin’dir. Vücuttaki her hücrede bulunan bu vitamin, suda çözülebilen vitamin gruplarındandır. Gelin şimdi B12 vitamini hangi besinlerde bulunur, eksikliğinde neler meydana gelir, ne kadar önemlidir birlikte inceleyelim.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

  • Süt ve süt ürünleri
  • Tavuk
  • Kırmızı et (Özellikle kuzu ciğeri)
  • İstiridye, midye gibi kabuklu deniz ürünleri
  • Ve tabiki balık ve balık yağları

Bunlar haricinde B12’yi özel haplar, şuruplardan alabilirsiniz. Bazı doktorlar B12 vitaminini doğrudan enjeksiyon yöntemiyle de hastalarına takviye edebiliyor.

Neden Takviye Etmeliyiz?

B12 o kadar kapsamlı bir vitamindir ki, eksikliğinde doğacak belirtileri yazmaya kalksak sayfalar sürer. Bu yüzden mutlaka makul seviyelerde tutulmalıdır.

B12 sinirlerle doğrudan ilişkili olduğu için yokluğu ilk olarak sinirlerde baş gösterebilir. Bir diğer yaygın belirtisi ise hafızayı güçlü tutması ve uyku düzenini sağlamasında yardımcı olmasıdır. B12’nin düşük veya yetersiz seviyelerde olduğunda gösterdiği en bilindik şeyler şunlardır: kronik yorgunluk, depresyon, sindirim rahatsızlıkları, mide bulantısı, kulak çınlaması, baş ağrısı, çarpıntı, kansızlık, karaciğer sorunları gibi çok komplike sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden sık sık B12 düzeyinizi ölçtürmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.