Barış Manço Kimdir?

02.01.2020
784
A+
A-
Barış Manço Kimdir?

Barış Manço Kimdir?

Barış Manço Hayatı

Türkiye’de Anadolu rock ve pop kültürünün oluşmasını sağlayan ilk isimlerden olan Barış Manço; besteci, söz yazarı, TV programcısı, gezgin gibi birçok şeyi bünyesinde barındırmış bir isimdir. Bu öncü isim 2 Ocak 1943 tarihinde İsmail Hakkı Manço ile Rikkat Uyanık çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde doğan çocuklarına ebeveynleri barış özleminden dolayı “Mehmet Barış” ismini vermişlerdir. Barış Manço’nun tam adı ise Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço’dur. Manço’nun Oktay ve İnci adında iki kardeşi daha vardır ve annesiyle babası o 3 yaşındayken ayrılmışlardır. Sanatçı, 1 Şubat 1999 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Barış Manço’nun Kariyeri

Barış Manço, müziğini yaparken halk müziğinden ve halk edebiyatından yararlanmıştır. Gelenekselle modern müziği birleştirerek güzel bir sentez yakalamış ve modern dönem âşıklarından olmayı başarmıştır. Sanatçının bu farklılığı ve özgünlüğü onu ölümsüz yapmıştır.

1957 yılında amatör olarak başladığı müzik kariyerinde, 1958 yılında ilk grubu olan “Kafadarlar”ı kurmuştur. Bu grup Rock’n Roll coverları yapıyordu. Barış Manço ilk bestesi Dream Girl parçasını bu yıllarda yaptı ve de Ankara’da bir müzik ödülünün sahibi oldu.

1960’larda “Kaygısızlar” adıyla kurulan Türk rock grubunda Barış Manço dışında; daha sonra MFÖ grubunu kuracak olan Mazhar Alanson ve Fuat Güner de yer almaktadır. Ayrıca grupta bir diğer tanınmış isim Fikret Kızılok da vardır.

Manço, sonraki süreçte Moğollar grubu ile birleşti. Fakat bu gruptayken çıktıkları bir turnede saçlarının uzun olmasından kaynaklı o yıllarda tepki çekti ve konser sonrasında olaylar çıktı.

Dünya’daki tanınma süreci 1976 yılında başlayan Manço, “Baris Mancho” adıyla Avrupa’ya açıldı. İngilizce şarkılardan oluşan albümü için Kurtalan Ekspres ve Belçikalı müzisyenlerle çalıştı. Dönemin şartlarında son müzik teknolojilerini kullanarak albümünü yapan sanatçı, Avrupa’dan ve dünyanın çeşitli yerlerinden güzel dönüşler aldı. Türkiye’de ise 1977 yılında “Nick the Chopper” olarak albümü yayınlandı.

1988 yılında TRT1’de çocuklara ve ailelere yönelik olarak bir eğlence programı olan 7’den 77’ye adlı televizyon programını yaptı. Ve bu program 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda kırılması zor bir rekora imza attı.Pazar sabahları yayınlanan Adam Olacak Çocuk, İkinci Kahvaltı, Dere Tepe Türkiye gibi bölümler tüm Türkiye’yi ekranlara kilitlemekteydi.

Sanatçının “Gül Pembe” adlı en çok bilinen şarkılarından olan eser, babaannesinin isminden gelmektedir. Barış Manço bu şarkısını ona ithafen yazmıştır.

Barış Manço, hayat felsefesini şu sözlerle ifade etmektedir:  “İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil; tatlı dildir.” Bu felsefeye uygun olarak sanatçı, Türk kültürünü Japonya’dan Belçika’ya tanıtmış ve de sevdirmiştir. Bunu gittiği yerlerdeki insanlara hoşgörülü ve içten davranışlarıyla başarmıştır. Japonya’da hâlâ Türkiye denilince akla Barış Manço gelmektedir.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.